Akademia Szwedzka ma dość. Od tej pory ogłoszenie laureata literackiego Nobla tylko dla mediów

3 października 2014

nobel-tylko-dla-mediow
Akademia Szwedzka podjęła decyzję, że tegoroczne ogłoszenie laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury nie będzie wydarzeniem otwartym dla szerokiej publiczności. Powód? Sala w budynku, gdzie odczytywane jest nazwisko nowego noblisty nie jest w stanie pomieścić tak dużej ilości osób.

Do tej pory w Börssalen w dawnym gmachu sztokholmskiej giełdy mógł pojawić się każdy, kto chciał być naocznym świadkiem historycznego momentu w dziejach literatury. Jak jednak tłumaczy na swoim blogu sekretarz Akademii Szwedzkiej, Peter Englund, każdego roku w wydarzeniu brała udział coraz większa liczba osób, przez co od kilku lat pojawiał się problem z pomieszczeniem wszystkich w sali. W 2013 roku organizatorzy zostali zmuszeniu jeszcze przed godziną 13:00 zamknąć drzwi od ulicy, ponieważ Börssalen była już wypełniona po brzegi.

„Oczywiście ten nastrój festiwalu literackiego zawsze był miły, ale gdy nagle pojawia się, powiedzmy, wycieczka autokarowa podekscytowanych ludzi, którzy przyjechali z zachodniego wybrzeża ciekawi spektaklu, to przekracza wszelkie wyliczenia” ? napisał, dodając, że wydarzenie było i jest skierowane głównie do mediów i specjalistów, a nie bardziej lub mniej przypadkowych turystów. Od tej więc pory wszelkie wycieczki szkolne, kluby książki i inne grupy miłośników literatury nie będą już mogły brać udziału w ogłoszeniu nazwiska laureata Nobla w dziedzinie literatury, jednakże po wcześniejszym uzgodnieniu mogą otrzymać zgodę na przysłanie swoich przedstawicieli.

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy