Agnieszka Hałas oraz Krzysztof Matkowski i Krzysztof Rewiuk laureatami Nagrody im. Janusza A. Zajdla za 2020 rok

20 października 2021

Podczas odbywających się w miniony weekend w Zielonej Górze Bachanaliów Fantastycznych ogłoszono laureatów Nagrody Fandomu Polskiego imienia Janusza A. Zajdla za rok 2020. Laureatką w kategorii „powieść” została Agnieszka Hałas za książkę „Czerń nie zapomina”. W kategorii „opowiadanie” statuetka trafiła do Krzysztofa Matkowskiego i Krzysztofa Rewiuka za „Świętych z Vukovaru”.

Nagroda im. Janusza A. Zajdla ma charakter plebiscytu organizowanego wśród wielbicieli fantastyki z całego kraju. Zazwyczaj każdy mógł zgłaszać tytuły do nominacji, natomiast zwycięzców wskazywali uczestnicy Polconu. Pandemia koronawirusa pokrzyżowała szyki organizatorom. Drugi etap plebiscytu, czyli wyłanianie zwycięzców, odbywał się więc online po wniesieniu opłaty rejestracyjnej w wysokości 20 złotych na rzecz Funduszu Nagrody. Głosów oddano 179, w tym 174 ważne głosy w kategorii „powieść” i 171 ważnych głosów w kategorii „opowiadanie”.

Za najlepszą polską powieść fantastyczną 2020 roku uznano „Czerń nie zapomina” Agnieszki Hałas. Opublikowana przez Dom Wydawniczy Rebis książka jest piątym tomem cyklu dark fantasy „Teatr węży” rozgrywającym się w przesyconym magią i posępnym świecie Zmroczy.

Nagrodę za najlepsze opowiadanie zdobył utwór „Święci z Vukovaru” Krzysztofa Matkowskiego i Krzysztofa Rewiuka, który ukazał się w czasopiśmie „Nowa Fantastyka” (numer 10/2020).

Wszystkie opowiadania nominowane w tym roku do Zajdla można przeczytać w „Antologii Zajdlowej 2020” udostępnionej do pobrania za darmo na stronie nagrody (w formatach ePub, Mobipocket i PDF). Ebook będzie dostępny do końca roku.

W gali, która odbyła się w Zielonej Górze, tradycyjnie uczestniczyła Jadwiga Zajdel, wdowa po patronie nagrody. Towarzyszył jej wnuk. Zapis wydarzenia dostępny jest na fanpage’u Bachanaliów Fantastycznych na Facebooku.

 

Gala rozdania nagród imienia J. Zajdla! Bachanalia Fantastyczne 2021

Opublikowany przez Bachanalia Fantastyczne Sobota, 16 października 2021

 
[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy