Adaptacje literackie Stanleya Kubricka w nowej kampanii domu mody Gucci
Dom mody Gucci zapowiada jesienną kolekcję „Exquisite” oryginalną kampanią reklamową. Zarówno sesja zdjęciowa, jak i spot reklamowy odwołują się do ikonicznych filmów Stanleya Kubricka, a że wszystkie wybrane przez włoską firmę arcydzieła reżysera mają związek z literaturą, to projekt ten powinien też zainteresować czytelników.
Alessandro Michele, dyrektor kreatywny i główny projektant Gucciego, mówi, że kampania promująca kolekcję przygotowaną przez włoski dom mody we współpracy z Adidasem ma być jego hołdem dla kina i jednego z najwybitniejszych mistrzów, Stanleya Kubricka.
„Kubrick był prawdziwym rzeźbiarzem gatunków: reżyserem 'międzygatunkowym’, wyprzedzającym swoje czasy” – skomentował Michele, dodając, że twórczość Kubricka jest „częścią zbiorowej wyobraźni”, a jego dzieła są „tak rozpoznawalne jak Kaplica Sykstyńska, 'Madonna wśród skał’ czy Simpsonowie”.
„Jego talent do budowania historii wykraczających poza swoje znaczenie, do przekraczania granic i puszczania z ogniem etykietek zawsze był dla mnie bardzo inspirujący. W akcie miłości postanowiłem ponownie znaleźć się w filmach Kubricka. Pozwoliłem sobie na ich demontaż, wymieszanie, przeszczepienie i ponowne złożenie. Zgodnie ze swoją twórczą praktyką wziąłem te filmy i nadałem im nowe znaczenie, wypełniając je moimi ubraniami” – wyjaśnił Michele.
Dla wielbicieli książek, którzy znają twórczość Kubricka, nowa kampania Gucciego stanowi szczególny smaczek. W materiałach promujących kolekcję inspirowano się bowiem filmami opartymi na literaturze. Chodzi o „Mechaniczną pomarańczę” na podstawie powieści Anthony’ego Burgessa, adaptację „Lśnienia” Stephena Kinga i „Barry’ego Lyndona” Williama Makepeace’a Thackeraya. Nie zabrakło także ostatniego dzieła Kubricka, „Oczu szeroko zamkniętych”, według książki Arthura Schintzlera. Jedynie „2001: Odyseja kosmiczna” nie jest adaptacją literacką, ale również w przypadku tego dzieła scenariusz inspirowany był opowiadaniami Arthura C. Clarke’a, a i sam pisarz opublikował później powieść o tym samym tytule.
Twórcy kampanii ambitnie podeszli do zadania i kadry z filmów Kubricka odtworzyli ze zdumiewającą wręcz precyzją. W realizacji tego celu pomogła współpraca z wieloletnią projektantką kostiumów Kubricka, czterokrotną laureatką Oscara Mileną Canonerą. Postarano się nawet dobrać obsadę o fizjonomii zbliżonej do aktorów występujących w oryginalnych dziełach. Zamysł był taki, by w słynne kadry z filmów wkomponować modeli w strojach z nowej kolekcji Gucciego.
„Kiedy myślę o ubiorze, nigdy nie wyobrażam go sobie w oderwaniu od historii i życia noszącej go osoby. Dla mnie ubiór nigdy nie jest tylko kawałkiem materiału, a raczej instrumentem, za pomocą którego jesteśmy w stanie opowiedzieć, kim decydujemy się być, kształtować nasze pragnienia i ostateczny sens naszego istnienia. Dlatego zawsze myślałem o moich kolekcjach jako o filmach potrafiących oddać kinematografię teraźniejszości: dziesiątki opowieści, eklektycznych i dysonansowych, zdolnych do sakralizacji człowieka i jego metamorficznej umiejętności” – twierdzi Alessandro Michele.
Poniżej możecie zobaczyć spot promujący kolekcję „Exquisite”:
Sesja zdjęciowa promująca kolekcję „Exquisite” (kliknij w zdjęcie, żeby powiększyć):
Materiał zza kulis realizacji spotu:
Zdjęcia zapowiadające premierę spotu promującego kolekcję:
[am]
fot. Gucci