banner ad

Adam Zagajewski pierwszym Polakiem z Nagrodą Księżnej Asturii w dziedzinie literatury

10 czerwca 2017


Poeta i eseista Adam Zagajewski dołączył do grona tak wybitnych pisarzy, jak Mario Vargas Llosa, Doris Lessing, Arthur Miller, Günter Grass, Paul Auster czy Philip Roth, zostając wybrany tegorocznym laureatem Nagrody Księżnej Asturii w dziedzinie literatury. To pierwszy w historii polski pisarz, który otrzyma to prestiżowe hiszpańskie wyróżnienie.

Ustanowiona w 1981 roku Nagroda Księżnej Asturii (dawniej Nagroda Księcia Asturii, nazwę zmieniono, gdy inicjator nagrody, Filip IV, został królem Hiszpanii) to jedno z najważniejszych wyróżnień w świecie hiszpańskojęzycznym. Przyznaje się je za znaczące osiągnięcia w dziedzinie nauk ścisłych, humanistycznych i spraw publicznych. W dziedzinie literatury do nagrody zgłoszono w tym roku 38 kandydatów z 23 krajów. Spośród nich jury, któremu przewodził Darío Villanueva Prieto, wybrało Adama Zagajewskiego.

„Oprócz refleksji nad tworzeniem i intensywnej pracy upamiętniającej poezja Zagajewskiego potwierdza etyczny sens literatury i pojedynczym, a zarazem zróżnicowanym głosem w swej rodzimej polskiej wymowie łączy tradycję zachodnią, a jednocześnie odzwierciedla smutek wygnania” – napisało w uzasadnieniu jury, nazywając Zagajewskiego „spadkobiercą Rilkego, Miłosza i Antonia Machado”.

Zagajewski jest pierwszym polskich twórcą, który otrzyma Nagrodę Księżnej Asturii w dziedzinie literatury. „To wielki zaszczyt zostać wyróżnionym tą wspaniałą nagrodą pochodzącą z Królestwa Hiszpanii, które jest również królestwem Cervantesa i innych wielkich poetów i pisarzy. Poeta pracuje w samotności, lecz nagle pojawia się taka niespodziewana wiadomość. Dziękuję wam!” – zareagował Zagajewski na wieść o nagrodzie.

Jury wybiera zwycięzców Nagrody Księżnej Asturii spośród kandydatów zgłaszanych przez dotychczasowych laureatów, przedstawicieli placówek dyplomatycznych w Hiszpanii, samych jurorów oraz osoby publiczne i instytucje wskazane przez Fundację Księżnej Asturii. Kandydaturę Adama Zagajewskiego zaproponowało dwóch wcześniejszych laureatów w dziedzinie literatury: John Banville i Richard Ford, oraz polski zwycięzca w kategorii sztuka: Krzysztof Penderecki.

„Z radością przekazuję moje gratulacje Adamowi Zagajewskiemu, który otrzymał nagrodę Księżnej Asturii 2017 w dziedzinie literatury. Zagajewski jest jednym z najlepszych poetów epoki, który podtrzymuje i rozwija wielką literacką tradycję swej rodzimej Polski i jest żywą afirmacją siły kulturowej i bogactwa naszej wspólnej europejskiej ojczyzny” – napisał w oświadczeniu John Banville. „Klarowna, głęboka, czasem gorzka, zawsze liryczna poezja Adama Zagajewskiego osiąga ten rzadki, pisarki sukces: jest polityczna, a zarazem w najwyższym stopniu ludzka w jednym ciągłym, złożonym i przemożnym geście” – zauważył Richard Ford.

Urodzony we Lwowie i od wielu lat związany z Krakowem Adam Zagajewski to jeden z najważniejszych polskich poetów. Jest przedstawicielem pokolenia Nowej Fali, sygnatariuszem Listu 59, przez co od roku 1976 jego twórczość była objęta w czasach PRL-u cenzurą. Autor otrzymał wiele polskich i międzynarodowych nagród i odznaczeń. Od dawna jest również wymieniany wśród polskich kandydatów do Nagrody Nobla.

Laureaci Nagrody Księżnej Asturii otrzymają dyplomy, statuetki stworzone specjalnie na ten cel przez hiszpańskiego rzeźbiarza Joana Miró, insygnia oraz 50 tysięcy euro. Wręczenie nagród we wszystkich ośmiu dziedzinach odbędzie się w październiku podczas specjalnej uroczystości zorganizowanej przez Filipa VI w stolicy Księstwa Asturii, Oviedo.

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy