banner ad

Adam Johnson laureatem tegorocznej Nagrody Pulitzera dla fikcji

16 kwietnia 2013

Adam Johnson zdobył Pulitzera
Jury działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia ogłosiło laureatów tegorocznej Nagrody Pulitzera. W kategorii beletrystyki nagrodzono Adama Johnsona za rozgrywającą się w Korei Północnej powieść „Syn zarządcy sierocińca”.

Jury określiło powieść Johnsona jako „wybornie skonstruowaną powieść, która zabiera czytelnika w pełną przygód podróż w głąb totalitarnej Korei Północnej i najbardziej intymnych zakamarków ludzkiego serca”. „Syn zarządcy sierocińca” jest trzecią książką autora, łączącą w sobie thriller, romans i groteskę. To wstrząsający portret ukrywanego do tej pory świata: kraju, w którym panuje głód, korupcja, okrucieństwo, ale i braterstwo, gdzie można przeżyć także piękne chwile i miłość.

Syn zarządcy sierocińcaBohater powieści, Puk Chun To, jest synem zaginionej śpiewaczki „skradzionej” do stolicy i wpływowego ojca, zarządcy obozu pracy dla sierot. To tutaj chłopiec po raz pierwszy poznaje smak władzy: on decyduje, które sieroty dostaną posiłek, a które zostaną wysłane do ciężkich prac fizycznych. Lojalność i przebiegłość Chun To zostają zauważone i docenione przez władze. W ten sposób rozpoczyna się jego droga, z której nie będzie odwrotu. Chun To zostaje zawodowym porywaczem. By ocalić życie, musi dostosować się do zmiennych reguł, przemocy i niezrozumiałych żądań swych przełożonych. Śmiało przejmuje niebezpieczną rolę rywala Kim Dzong Ila, usiłując ocalić ukochaną kobietę, Sun Moon, legendarną aktorkę „tak nieskalaną, że nie wiedziała, jak wyglądają głodujący ludzie”.

„Ludzie myślą, że jestem szalony pisząc o Korei Północnej. Mówili: 'Jesteś tylko jakimś kolesiem z Kalifornii’. Ale jedną rzeczą, jaką uświadomiłem sobie podczas moich badań, jest ta, że większość Koreańczyków z Północy nie może opowiedzieć swojej historii. Chociaż ważnym dla innych jest, aby to usłyszeć. Miałem więc poczucie misji, aby opowiedzieć o tych sprawach” – wyjaśnił Johnson. „To nieweryfikowalne miejsce. Ale dla autora beletrystyki wszelkie mity, legendy i przypowieści są potężnym narzędziem do stworzenia psychologicznego portretu.”

Powieść Johnsona ukazała się w Polsce pod koniec ubiegłego roku nakładem wydawnictwa Świat Książki.

W pozostałych kategoriach literackich tegoroczne Pulitzery otrzymali: Ayad Akhtar za sztukę „Disgraced” o odnoszącym sukcesy prawniku korporacyjnym, który zaczyna rozważać dlaczego musiał długo ukrywać swe pakistańskie pochodzenie; Fredrik Logevall za książkę historyczną „Embers of War: The Fall of an Empire and the Making of America’s Vietnam” o genezie wojny w Wietnamie; Tom Reiss za tom „The Black Count: Glory, Revolution, Betrayal, and the Real Count of Monte Cristo”, czyli biografię prawdziwego hrabiego Monte Cristo, którym był ojciec Aleksandra Dumasa, generał Tomasz Aleksander Dumas; Gilbert King za książkę z gatunku literatury faktu „Devil in the Grove: Thurgood Marshall, the Groveland Boys, and the Dawn of a New America” opowiadającą o niesprawiedliwościach rasowych w miasteczku Groveland na Florydzie w 1949 roku. W dziedzinie poezji nagrodzono Sharon Olds za tomik „Stag’s Leap”, czyli przejmujący zbiór wierszy traktujących o różnych aspektach rozwodu: miłości, seksie, smutku, pamięci i nowej wolności.

Nagrody Pulitzera to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień, przyznawane od 1917 roku za osiągnięcia w dziennikarstwie, literaturze i kompozycji muzycznej. Zwycięzcy otrzymują świadectwo i czek na 10 tysięcy dolarów. W niemal stuletniej historii Pulitzera nagrody w dziedzinie beletrystyki wręczono m.in. Harper Lee, Johnowi Steinbeckowi, Ernestowi Hemingwayowi, Toni Morrison i wielu innym. W zeszłym roku niemałe poruszenie w światku literackim wywołała wiadomość o nieprzyznaniu nagrody w dziedzinie fikcji. Decyzja ta spotkała się z krytyką branży, tym bardziej, że beletrystyka to najważniejsza kategoria z punktu widzenia rynku książki.

Na zdjęciu załączonym do newsa Adam Johnson czyta fragment swojej powieści na Uniwersytecie Stanowym w Arizonie.

fot. ASU English/Vimeo

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy