Absolwent Princeton zostawił w spadku bibliotece uczelni kolekcję książek wartą 300 milionów dolarów

18 lutego 2015

dal-princeton-ksiegozbior-1
Zmarły w listopadzie ubiegłego roku William H. Scheide, absolwent Uniwersytetu Princeton z 1936 roku, muzyk, muzykolog, bibliofil i filantrop przekazał w spadku bibliotece uczelni swą rzadką kolekcję 2,5 tysiąca książek i rękopisów. Wartość księgozbioru szacuje się na 300 milionów dolarów. Jak podaje strona internetowa Uniwersytetu, to największy dar w historii uczelni.

W księgozbiorze Scheide’a znajduje się m.in. pierwszych sześć wydań Biblii (włącznie z Biblią Gutenberga będącą pierwszą drukowaną książką), oryginalny druk Deklaracji Niepodległości, szkicownik muzyczny z notatkami Beethovena (jedyny dostępny poza Europą), pierwsze, drugie, trzecie i czwarte folio Szekspira, rękopisy Bacha, Mozarta, Schuberta, Wagnera, mowy napisane przez Abrahama Lincolna i oryginalny list oraz kopia telegramu generała Ulissesa Granta z okresu Wojny Secesyjnej. Zbiory Williama H. Scheidego znajdowały się najpierw w jego rodzinnym domu w Titusville, w stanie Pensylwania. W 1959 roku zostały przeniesione do budynku biblioteki Princeton, a teraz uczelnia stała się ich prawowitym właścicielem.

„Dzięki hojności Billa zamieszka tutaj jedna z największych kolekcji rzadkich książek i rękopisów w dzisiejszym świecie” ? mówi Christopher L. Eisgruber, rektor uczelni. „To będzie coś, co określi kolekcję naszej biblioteki i uczelni. Nie mogę sobie wyobrazić cudowniejszego głównego księgozbioru. Jesteśmy bardzo wdzięczni Billowi Scheide za to, że podzielił się swoją zapierającą dech w piersiach kolekcją z wykładowcami i przyszłymi pokoleniami studentów”.

Wszyscy podkreślają niezwykłość i wartościowość księgozbioru. Rodzina Scheide’a zbierała książki od 150 lat, a wszystko zaczął w 1865 roku dziadek darczyńcy, William Taylor Scheide. Kontynuował jego ojciec, John Hinsdale Scheide, również student Princeton. To on wybudował bibliotekę w rodzinnym domu w Titusville. Bohater niniejszego newsa kontynuował rodzinną tradycję wraz z żoną, Judy McCartin Scheide. „Ten księgozbiór jest spełnieniem marzeń trzech pokoleń bibliofilów Scheide. Jego obecność w Princeton to świadectwo radości, jaką Bill miał z dzielenia się książkami, dokumentami, rękopisami, listami, szkicami muzycznymi, plakatami z innymi. Kochał pokazywać ludziom ? szczególnie młodym ludziom, którzy nigdy wcześniej czegoś takiego nie widzieli ? swój księgozbiór, pozwalał im wszystko dotykać i doświadczać tego, co nazywał 'czynnikiem wow'” ? powiedziała wdowa po kolekcjonerze.

dal-princeton-ksiegozbior-2

William H. Scheide pokazuje studentom egzemplarz „O powstawaniu gatunków” Darwina.

Zbiory Scheinego mają stanowić odrębną kolekcję w Bibliotece Princeton, która przypominać będzie domową bibliotekę rodu z Titusville. Trwają prace nad remontem przestrzeni, w której umieszczone zostaną dzieła. Uczelnia zapowiedziała, że podzieli się kolekcją z całym światem poprzez Internet. W planach jest skanowanie poszczególnych egzemplarzy i umieszczenie ich na stronie Uniwersytetu.

William H. Scheide znany był ze swej hojności. Wspierał liczne programy pomocowe dla studentów, społeczności i instytucji w Princeton. W roku 1994 otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Princeton. Był również zaangażowany w obronę praw obywatelskich. Zmarł w listopadzie 2014 roku w wieku 100 lat.

dal-princeton-ksiegozbior-3

William H. Scheide czyta jedną z książek ze swoich zbiorów w bibliotece uczelni. Widoczne na zdjęciu meble, rzeźby, dywany i okna pochodzą z oryginalnej domowej biblioteki zbudowanej przez jego ojca w Titusville.

[aw]
źródło: Princeton
fot. Denise Applewite, Scheide Library, Natasha D’Schommer

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy