9-latka ze slamsów w Indiach prowadzi bibliotekę dla okolicznych dzieci

14 marca 2016

9-latka-prowadzi-bibllioteke-1
Muskaan Ahirwar, 9-letnia dziewczynka mieszkająca w slumsach w miejscowości Bhopal, prowadzi niedużą bibliotekę dla okolicznych dzieci i codziennie czyta im książki.

Gdy w grudniu minionego roku pracownicy miejscowego centrum edukacyjnego Rajya Siksha Kendra zorientowali się, że w pobliżu ich biura jest dzielnica slumsów, gdzie dzieci wprawdzie uczęszczają do szkoły, ale mają problemy z uczeniem się i po powrocie do domu nie zaglądają do książek, postanowili przeprowadzić wśród nich motywujący quiz. Konkurs zwyciężyła 9-letnia Muskaan Ahirwar, a jej entuzjazm sprawił, że pracownicy ośrodka spytali, czy nie chciałaby dzielić się swą wiedzą i zapałem do czytania z innymi dziećmi. Dziewczynka zgodziła się i tak zaczęła się jej bibliotekarska działalność.

Biblioteka, którą założyła Muskaan, nazywa się „Bal Pustakalay”, co dosłownie znaczy „Biblioteka dla dzieci”. Jej „regały” zapełniło 119 książek podarowanych przez wspomniane centrum edukacyjne. Bibliotekarzem jest oczywiście sama Muskaan, która zaraz po powrocie o 16:00 ze szkoły do domu wychodzi na zewnątrz, rozkłada matę lub rozwiesza sznurki przed domem, a na nich wystawia lub wiesza książki i otwiera bibliotekę. Następnie dzieci, które już zazwyczaj oczekują w kolejce, wypożyczają interesujące je tytuły.

9-latka-prowadzi-bibllioteke-2

Rola Muskaan nie sprowadza się jednak wyłącznie do wydawania lektur. Prócz tego, że dba o książki, spisuje, kto, kiedy i co wypożyczył, organizuje również czytanie na głos oraz dyskusje o przeczytanych dziecięcych opowieściach. Przy prowadzeniu biblioteki pomaga jej starsza siostra Ankita Ahirwar. Mimo tylu obowiązków dziewięciolatka wciąż pozostaje najlepszą uczennicą w klasie. Stała się też inspiracją dla wielu dzieci, a mieszkańcy lokalnej społeczności są z niej bardzo dumni.

9-latka-prowadzi-bibllioteke-3

[aw]
źródło: India

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy