89-letni Brytyjczyk kryje się pod damskim pseudonimem, żeby publikować romanse

8 lutego 2013


Niektóre miłośniczki twórczości brytyjskiej autorki romansów Jessici Blair mogły się poczuć zaskoczone. Pod kobiecym pseudonimem kryje się bowiem 89-letni weteran wojenny i były autor westernów.

W przeszłości zdarzało się, że to pisarki, jak Charlotte Brontë czy wiele lat później Andre Norton, używały męskich pseudonimów, aby ich książki zostały opublikowane. Obecnie, kiedy kobiety stanowią większość czytelników literatury, sytuacja może się odwrócić, czego dowodem jest przypadek Billa Spence’a, opisany w gazecie „Daily Mail”.

Spence, który w czasie II wojny światowej służył w RAF Bomber Command (dowództwo, któremu podlegały dywizjony bombowe RAF), rozpoczął swoją karierę jako powieściopisarz w 1959 roku historią wojenną pt. ?Dark Hell?. Następnie pomiędzy 1960 a 1993 rokiem opublikował 36 westernów, pracując jednocześnie w dziale zaopatrzenia Ampleforth College. Gdy pod koniec lat 80. pisał książkę o wielorybnictwie, stwierdził, że ma wystarczają ilość materiału, aby napisać rozgrywający się w XIX wieku romans, w którym mógłby wykorzystać w tle temat wielorybnictwa.

Książka została wysłana do wydawnictwa pod własnym nazwiskiem autora. W odpowiedzi Spence otrzymał list, w którym przyznano, że powieść się podoba, ale wydawca chciałby ją opublikować pod innym nazwiskiem. Tak narodziła się Jessica Blair. Do tej pory pod pseudonimem tym autor napisał 22 powieści, z czego najnowsza ukazała się w Wielkiej Brytanii w tym tygodniu. I chociaż tajemnica wyszła na jaw już dawno temu, do tej pory wiele miłośniczek twórczości ?pisarki? nie ma pojęcia, kto kryje się za tym nazwiskiem, o czym świadczą m.in. niektóre opinie wystawiane na Amazonie.

89-latek spędza na pisaniu każdego romansu 9 miesięcy. Od maszyny do pisania woli nowoczesny komputer. Deklaruje też, że nigdy nie wróci do pisania westernów. „Przyzwyczaiłem się do pisania romansów” – wyznaje, dodając, że kocha to robić. W przeciwnym wypadku dawno już zmieniłby zajęcie.

Poniżej możecie zobaczyć okładki niektórych książek, jakie Spence wydał jako Jessica Blair:

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy