89-latek ofiarował Austriackiej Bibliotece Narodowej książki, które uratował przed nazistami

15 marca 2013


89-letni Austriak, obecnie mieszkaniec Anglii, ofiarował Austriackiej Narodowej Bibliotece setki książek i dokumentów, które uratował 75 lat temu przed spaleniem pod rządami nazistów.

W 1938 roku, kiedy Austria znalazła się pod rządami III Rzeszy, George Newman, który wtedy nazywał się jeszcze Hans Neumann, miał 14 lat. W obawie przed prześladowaniami, jakie miały spaść na austriackich Żydów, młody chłopak zdecydował się uciec z Wiednia do Anglii.

Jak donosi „The Telegraph”, Newman wychowywał się w domu pełnym książek, gdyż jego ojciec i dziadek pracowali dla domu wydawniczego Paul Zsolnay Verlag. Opuszczając stolicę, zabrał więc ze sobą ponad 50 tomów pierwszych wydań dzieł Franza Werfela, Arthura Schnitzlera i Felixa Saltena (twórcy ?Bambiego?) oraz setki listów i dokumentów firmowych, wliczając w to wiersze pisane przez jego ojca na skrawkach chusteczek papierowych przeszmuglowanych z celi w wiedeńskim więzieniu. Newman uratował także wydrukowane nieoficjalnie wczesne listy Sigmunda Freuda, scenariusze teatralne Schnitzlera i laureata Literackiej Nagrody Nobla Gerharta Hauptmanna. Wszystkie te dzieła spotkałby prawdopodobnie ten sam los, jaki stał się udziałem innych książek napisanych przez autorów żydowskiego pochodzenia ? trafiłyby na stos.

Archiwa ocalone przez Newmana są teraz przechowywane w austriackiej Bibliotece Narodowej. Ofiarodawca pojawił się wśród honorowych gości, jacy przybyli 11 marca na ceremonię zorganizowaną w 75 rocznicę przemowy Hitlera wygłoszonej z balkonu nad wejściem do budynku, gdzie obecnie mieści się biblioteka.

Na zdjęciu załączonym do newsa George Newman z rodziną i dyrektorem biblioteki.

fot. Soshana

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy