banner ad

8,5 tysiąca e-booków „Starości aksolotla” Dukaja w ciągu pierwszego miesiąca

20 kwietnia 2015

Starosc_aksolotla_bestseller
Allegro może uznać debiut w roli wydawcy za bardzo udany. Premiera „Starości aksolotla” Jacka Dukaja wywołała niemałe poruszenie. W ciągu czterech pierwszych tygodni sprzedaży powieść rozeszła się w nakładzie 8,5 tysiąca egzemplarzy. Biorąc pod uwagę, że książka ukazała się jedynie w formie e-booka, taki wynik to niemały sukces.

Rzadko książka spotyka się z takim zainteresowaniem, zwłaszcza gdy ukazuje się wyłącznie w wersji cyfrowej, bez papierowego odpowiednika. Portal aukcyjny postawił jednak na popularnego autora i połączył premierę powieści z promocją nowej kategorii „Ebooki” na Allegro. Sam e-book również był wyjątkowy – wydano go w bardzo bogatej oprawie multimedialnej i graficznej prezentującej możliwości, jakie daje książka cyfrowa – dzięki czemu o „Starości aksolotla” pisano w internecie i prasie, omawiano w radio i telewizji.

Według Roberta Rybskiego, prezesa zarządu Virtualo.pl, największego w Polsce dystrybutora e-booków, „akcja z e-bookiem 'Starość aksolotla’ napisanym przez Jacka Dukaja specjalnie dla Allegro była niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem na rynku e-booków w I kwartale 2015 roku”. Jak pokazują raporty i analizy Virtualo dotyczące rynku e-booków, jego wielkość to zaledwie 2-3% całego rynku książki, a dynamika wzrostu odbiega od tej, którą charakteryzują się bardziej dojrzałe rynki na Zachodzie. Cyfrowa rewolucja, która w Stanach Zjednoczonych wywindowała e-booki do pełnoprawnego odpowiednika papieru, w Polsce jest dopiero w powijakach. Premiera „Starości aksolotla” miała to zmienić. Czy się udało? Robert Drózd, autor popularnego bloga ŚwiatCzytników.pl poświęconego tematyce e-booków i czytników, podsumowuje akcję w ten sposób: „Premiera 'Starości aksolotla’ jest dla mnie dowodem, że e-booki nie są już w Polsce niszą. Jeśli czołowy autor decyduje się na publikację wyłącznie w formie elektronicznej – to wyraźny znak dla czytelników, że wreszcie warto skończyć z wąchaniem papieru i zacząć czytać w formacie, który dla literatury pięknej jest po prostu wygodniejszy. W marcu, bezpośrednio po premierze napisałem, że teraz Allegro mówi 'sprawdzam’ – że przekonamy się, czy polski rynek e-booków pod względem sprzedaży może dorównać rynkowi papierowemu. I okazuje się, że jest to możliwe”.

Na wysoką sprzedaż miała bez wątpienia wpływ korzystna cena. Magdalena Michna z księgarni Lideria zauważa, że to przede wszystkim dzięki niewysokiej cenie połączonej z nazwiskiem znanego autora udało się osiągać w krótkim czasie bardzo dobre efekty sprzedażowe. Grzegorz Schwarz z księgarni Ebookpoint, która na Allegro sprzedała najwięcej plików „Starości aksolotla”, zauważa z kolei: „Fantastyczny kierunek obiera rynek e-booków w Polsce, a wydarzenia takie jak premiera nowej książki Jacka Dukaja kuszą czytelników. 'Starość aksolotla’ zachęciła Polaków do 'spróbowania książki elektronicznej’, podkreślając wiele zalet tego typu publikacji, ich multimedialność, błyskawiczny dostęp do książki i wielką frajdę z lektury”.

Interesujące jest to, że w Internecie od momentu premiery nie ukazała się ani jedna piracka wersja e-booka „Starość aksolotla”. To koronny argument na rzecz tezy, że problem nielegalnych obiegów treści można rozwiązać liberalnym podejściem do zabezpieczeń, korzystną dla klienta polityką cenową oraz wygodą zakupów. Według Krzysztofa Gutowskiego z Plagiat.pl, firmy monitorującej serwisy hostingowe, o braku pirackich wersji e-booka zadecydowała: „dobra relacja ceny do wartości, którą się za nią otrzymuje. Spowodowało to, że nawet na pirackich forach osoby, pytające się skąd można pobrać za darmo spotykały się z reakcją 'nie wygłupiaj się, żal ci kilku złotych?'”.

Akcja „Starości aksolotla” jeszcze się nie skończyła. 22 kwietnia w serwisie charytatywni.allegro.pl startuje aukcja z figurkami robotów wykonanych w druku 3D. Figurki pomalowane zostały przez m.in. Jacka Dukaja, Tomka Bagińskiego, Annę Dymną, Alexa Jaegera, Marcina Panasiuka i Macieja Jackiewicza. Wszystkie środki przeznaczone zostaną na fundację Anny Dymnej oraz Stowarzyszenia Klub Fantastyki „Druga Era”, organizatora festiwalu Pyrkon.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy