739 książek zgłoszono do 18. edycji Nagrody Literackiej Warszawy

17 lutego 2025

Organizatorzy Nagrody Literackiej Warszawy poinformowali, że wydawcy i czytelnicy zgłosili do 18. edycji wyróżnienia aż 739 publikacji wydanych w 2024 roku. Spośród nich jury wybierze tytuły, którym przyznane zostaną nominacje w pięciu kategoriach: „proza”, „poezja”, „literatura dziecięca”, „komiks i powieść graficzna” oraz „książka o tematyce warszawskiej”.

Zgłoszenia można było przesyłać do końca stycznia. Najwięcej napłynęło jak zwykle w kategorii „proza” – 293 książki. Do nagrody zostało też nadesłanych 211 tomów poezji i 130 książek w kategorii „literatura dziecięca”. 79 tytułów przesłano w kategorii „książka o tematyce warszawskiej”, a w najmłodszej – „komiks i powieść graficzna” – 37 publikacji.

Do konkursu zgłoszono w sumie 739 książek, niektóre z nich w więcej niż jednej kategorii. To liczba zbliżona do zeszłorocznej, kiedy to organizatorzy otrzymali 755 książek.

Spośród nadesłanych tytułów kapituła wybierze nominowanych do nagrody, a potem laureatów. Jury pracuje w składzie: Justyna Sobolewska (przewodnicząca), Maciej Jakubowiak (sekretarz), Jarosław Klejnocki, Anna Kramek-Klicka, Piotr Sadzik, Agnieszka Sowińska i Karolina Szymaniak.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy to duże wyróżnienie dla autorów i podpowiedź ciekawych lektur dla wszystkich, którzy lubią czytać. Zadaniem kapituły jest docenienie współczesnych ludzi pióra. Tytuły wyróżnione nagrodą to najlepsza polska literatura, po którą warto sięgnąć. W obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku, ale jej historia sięga czasów przedwojennych.

W 2024 roku nagrodę otrzymali: Tomasz Różycki za książkę „Złodzieje żarówek” (proza), Justyna Kulikowska tom „Obóz zabaw” (poezja), Maria Strzelecka za książkę „Hajda. Beskid bez kitu” (literatura dziecięca), Maciej Sieńczyk za „Spotkanie po latach” (komiks i powieść graficzna) oraz Michał Książek za „Atlas dziur i szczelin” (książka o tematyce warszawskiej). Tytuł warszawskiej twórczyni za całokształt dokonań wręczono Joannie Papuzińskiej.

Z listą wszystkich książek zgłoszonych do 18. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy można się zapoznać, klikając tutaj.

Organizatorem konkursu i fundatorem nagród pieniężnych jest miasto Warszawa. Nagrodę wspierają jako patroni medialni: radiowa „Trójka”, portale czytelnicze Booklips.pl i Lubimyczytać.pl oraz „Mint Magazine”. Partnerem projektu ponownie został internetowy magazyn kulturalny „Dwutygodnik”.

[am]
fot. UM Warszawa

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy