70 procent polskich rodziców czyta swoim dzieciom co najmniej raz w tygodniu

5 listopada 2024

 

Blisko połowa rodziców pozwala swoim dzieciom samodzielnie wybierać książki, a 70 procent czyta pociechom co najmniej raz w tygodniu – wynika z badania SW Research, wykonanego na zlecenie marki Lajkonik i Fundacji Powszechnego Czytania. Jak podkreślono, dorośli widzą w czytaniu przede wszystkim szansę na rozwój kreatywności oraz umiejętności językowych swoich dzieci.

Naukowcy przekonują, że regularne czytanie jest jednym z kluczowych elementów wspierających rozwój dziecka. Wystarczy nawet 20 minut codziennego czytania dziecku, aby przyswoiło ono około 1,8 miliona słów w ciągu roku.

Badanie wykonane na zlecenie Lajkonika i Fundacji Powszechnego Czytania pokazuje, że znaczna część rodziców w Polsce ma świadomość wagi obcowania przez swoje pociechy ze słowem pisanym. Więcej niż co trzeci rodzic (37 proc.) czyta swojemu dziecku kilka razy w tygodniu, a przynajmniej raz w tygodniu robi to siedmiu na dziesięciu rodziców.

Zalety czytania dzieciom

Na pytanie, jakie najważniejsze zalety rodzice dostrzegają w czytaniu dzieciom, najczęściej wskazywano rozwój wyobraźni i kreatywności (62 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się: wzbogacanie słownictwa i umiejętności językowych (60 proc.) oraz wzmacnianie więzi emocjonalnych (59 proc.). Mniej niż połowa badanych dostrzegła znaczenie czytania dla kształtowania koncentracji i redukcji stresu (43,5 proc.), a także rozwijania logicznego myślenia i umiejętności analitycznych (41,1 proc.).

„Książki nie tylko rozwijają umiejętności językowe i pobudzają wyobraźnię, ale również stają się narzędziem, które pomaga dzieciom radzić sobie ze stresem oraz budować ich emocjonalną inteligencję” – wyjaśnia Katarzyna Konopka z Fundacji Powszechnego Czytania. „Codzienna lektura, nawet w krótkich, kilkuminutowych sesjach, przynosi wymierne efekty, wspierając rozwój koncentracji oraz poszerzając horyzonty dziecka. Czytanie staje się zatem ważnym elementem edukacyjnym, ale również formą budowania więzi rodzinnych” – dodaje.

Wybór książek do czytania

Rodzice zostali zapytani również o inspirację przy wyborze książek. Jak się okazuje, najczęściej kierowali się decyzją własnych dzieci (49 proc.). Co trzeci badany korzysta natomiast z poleceń znajomych lub rodziny (34 proc.), a nieco mniejsza grupa (32 proc.) wybiera pozycje powiązane z tematami ze szkoły lub przedszkola. Z poleceń innych rodziców inspirację czerpie 28 proc. respondentów.

Zacznij jak najwcześniej

Fundacja Powszechnego Czytania wspólnie z Lajkonikiem przypomina, że proces czytania z dzieckiem warto rozpocząć jak najwcześniej. Już u niemowląt czytanie na głos wspiera rozwój dziecka i umacnia jego więzi z rodzicami. Na początku pociecha będzie w stanie skupić się na lekturze przez kilka minut. To w zupełności wystarczy – później czas ten powinien się stopniowo wydłużać. Podczas czytania warto naśladować różne głosy, zadawać dziecku pytania, a także pozwalać mu przewracać kartki. Dziecko, z którym rodzice czytają̨ i rozmawiają̨, już w wieku trzech lat rozumie dwukrotnie więcej słów niż dzieci, którym rodzice
nie ofiarowali czasu na wspólną lekturę.

Dobrym pomysłem jest również wspólne wyjście do biblioteki lub księgarni i umożliwienie dziecku wyboru lektury, którą chce przeczytać. Badania University of Sussex pokazują, że już 6 minut czytania pomaga zredukować poziom stresu o ponad 60 procent – spowalnia pracę serca, zmniejsza napięcie mięśni, wycisza umysł. Co ciekawe, w tym ostatnim przypadku czytanie jest bardziej skuteczne niż słuchanie muzyki, pójście na spacer czy granie w grę komputerową.

[am]
fot. Freepik

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy