69 książek zgłoszonych do Nagrody Gombrowicza 2019
Sześćdziesiąt dziewięć zgłoszeń nadesłano do IV edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, która przyznawana jest za pierwszą lub drugą książkę napisaną prozą artystyczną w języku polskim. W czerwcu kapituła ogłosi pięcioro nominowanych, zaś nazwisko laureata poznamy we wrześniu.
Choć nagroda przyznawana jest za pierwszą lub drugą książkę, organizatorzy przyznają, że w tegorocznym konkursie dominują absolutne debiuty: jest ich aż pięćdziesiąt trzy. „Warto zauważyć, że w poprzedniej edycji nagrody przeważały opowiadania, a tym razem zgłoszono znacznie więcej powieści. Ciekawe, że tym razem nadesłano wiele 'cienkich’ książek, liczących niewiele stron ? jakby wydawcy i autorzy dostosowywali objętość swoich publikacji do natłoku informacji i tekstów, które atakują coraz mocniej każdego czytającego” ? mówi Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły Nagrody Gombrowicza.
Kapituła pod przewodnictwem prof. Jerzego Jarzębskiego oceniać będzie książki wydane w 2018 roku. W jury zasiadają również: prof. Ewa Graczyk z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Józef Olejniczak z Uniwersytetu Śląskiego; krytyczka literacka i dziennikarka „Polityki” Justyna Sobolewska; badaczka literatury z Uniwersytetu Śląskiego dr hab. Anna Kałuża; redaktor naczelna portalu kulturalnego „dwutygodnik.com” dr Zofia Król oraz pisarz i laureat nagród literackich Zbigniew Kruszyński.
Nagroda im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest przez prezydenta Radomia od 2016 roku. Laureatami w pierwszej edycji zostali: Weronika Murek za książkę „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” oraz Maciej Hen za powieść „Solfatara”. W 2017 roku wygrała Anna Cieplak i jej powieść „Ma być czysto”, zaś w roku 2018 Marcin Wicha, autor „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”. Które z sześćdziesięciu dziewięciu książek zostaną nominowane do nagrody w tym roku? Tego dowiemy się w czerwcu. Laureata zaś, który otrzyma 40 tysięcy złotych, kapituła wybierze we wrześniu.
fot. Robert Utkowski/MWG
TweetKategoria: newsy