69 książek zgłoszonych do Nagrody Gombrowicza 2019

14 lutego 2019


Sześćdziesiąt dziewięć zgłoszeń nadesłano do IV edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, która przyznawana jest za pierwszą lub drugą książkę napisaną prozą artystyczną w języku polskim. W czerwcu kapituła ogłosi pięcioro nominowanych, zaś nazwisko laureata poznamy we wrześniu.

Choć nagroda przyznawana jest za pierwszą lub drugą książkę, organizatorzy przyznają, że w tegorocznym konkursie dominują absolutne debiuty: jest ich aż pięćdziesiąt trzy. „Warto zauważyć, że w poprzedniej edycji nagrody przeważały opowiadania, a tym razem zgłoszono znacznie więcej powieści. Ciekawe, że tym razem nadesłano wiele 'cienkich’ książek, liczących niewiele stron ? jakby wydawcy i autorzy dostosowywali objętość swoich publikacji do natłoku informacji i tekstów, które atakują coraz mocniej każdego czytającego” ? mówi Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły Nagrody Gombrowicza.

Kapituła pod przewodnictwem prof. Jerzego Jarzębskiego oceniać będzie książki wydane w 2018 roku. W jury zasiadają również: prof. Ewa Graczyk z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Józef Olejniczak z Uniwersytetu Śląskiego; krytyczka literacka i dziennikarka „Polityki” Justyna Sobolewska; badaczka literatury z Uniwersytetu Śląskiego dr hab. Anna Kałuża; redaktor naczelna portalu kulturalnego „dwutygodnik.com” dr Zofia Król oraz pisarz i laureat nagród literackich Zbigniew Kruszyński.

Nagroda im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest przez prezydenta Radomia od 2016 roku. Laureatami w pierwszej edycji zostali: Weronika Murek za książkę „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” oraz Maciej Hen za powieść „Solfatara”. W 2017 roku wygrała Anna Cieplak i jej powieść „Ma być czysto”, zaś w roku 2018 Marcin Wicha, autor „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”. Które z sześćdziesięciu dziewięciu książek zostaną nominowane do nagrody w tym roku? Tego dowiemy się w czerwcu. Laureata zaś, który otrzyma 40 tysięcy złotych, kapituła wybierze we wrześniu.

fot. Robert Utkowski/MWG

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy