500 pisarzy z całego świata wzywa do stworzenia międzynarodowej karty praw cyfrowych
Zaniepokojeni doniesieniami ujawnionymi przez Edwarda Snowdena na temat masowej inwigilacji stosowanej przez brytyjskie i amerykańskie służby specjalne, 500 znanych pisarzy z całego świata, w tym z Polski, podpisało się pod petycją do ONZ, domagając się od władz przestrzegania w sieci praw demokratycznych, podobnie jak to ma miejsce w prawdziwym życiu.
Zdaniem pisarzy masowa inwigilacja narusza sferę prywatności i utrudnia swobodę myśli i wypowiedzi. Co gorsza, traktuje każdego obywatela jako potencjalnego podejrzanego, a to jest sprzeczne z zasadą domniemania niewinności. „Te dane nie są własnością publiczną: one należą do nas” ? przekonują autorzy, wskazując na pewne niepokojące zjawisko: inwigilacja czyni jawnymi jedynie indywidualne jednostki, podczas gdy władze i korporacje mogą prowadzić swoją działalność w ukryciu.
„Żądamy prawa dla wszystkich ludzi do decydowania, jako demokratyczni obywatele, w jakim stopniu ich dane osobowe mogą być legalnie gromadzone, przechowywane i przetwarzane, a także przez kogo, prawa do uzyskiwania informacji o tym, gdzie ich dane są przechowywane i jak są wykorzystywane, a także prawa do usunięcia swych danych, jeżeli zostały nielegalnie zebrane i przechowywane” ? piszą autorzy. „Wzywamy wszystkie państwa i korporacje do przestrzegania tych praw. Wzywamy wszystkich obywateli do powstania i bronienia tych praw. Wzywamy Narody Zjednoczone do potwierdzenia, jak ważna jest ochrona praw obywatelskich w epoce cyfrowej, a także do stworzenia międzynarodowej karty praw cyfrowych. Wzywamy rządy do jej podpisania i przestrzegania”.
Pod petycją opublikowaną na łamach ?The Guardian? podpisało się ponad pięciuset pisarzy z całego świata, w tym Günter Grass, Don DeLillo, Ian McEwan, Margaret Atwood i Martin Amis. Na liście znaleźli się również polscy autorzy: Ignacy Karpowicz, Olga Tokarczuk, Beata Stasińska i Witold Szabłowski.
TweetKategoria: newsy