banner ad

„50 twarzy Greya” wpłynęło na wzrost zainteresowania powieścią Thomasa Hardy’ego

23 lipca 2012


Niebywała popularność „50 twarzy Greya” oraz jej dwóch sequeli wpłynęła na znaczny wzrost zainteresowania klasyczną powieścią Thomasa Hardy?ego „Tessa d’Urberville”, która posłużyła za jedną z inspiracji dla erotycznej trylogii.

Jak donosi „The Guardian” od maja tego roku sprzedaż książki Thomasa Hardy?ego na Amazonie potroiła się (licząc łącznie tradycyjny jak i cyfrowy format). Również inne sieci księgarskie zauważyły znaczy wzrost zainteresowania powieścią.

„Tessa d’Urberville” odgrywa w erotycznej trylogii E. L. James dość istotną rolę. Główna bohaterka, Anastasia Steele, kończy pisać esej na temat Tessy, gdy poznaje Christiana Greya, bogatego przedsiębiorcę, z którym nawiąże sadomasochistyczną relację. Później mężczyzna obdarowuje bohaterkę oryginalnym pierwszym wydaniem powieści Hardy?ego z ponaznaczanymi cytatami, mającymi ostrzec ją przed ich wspólnym związkiem.

Wydana w 1891 roku „Tessa d’Urberville” to jedna z najsłynniejszych opowieści o miłości w dziejach literatury. Jej bohaterką jest młodziutka Tessa Durbeyfield ze wsi Marlott, która góruje nad swoim otoczeniem urodą, inteligencją i rozsądkiem. Pewnego dnia jej ojciec, wędrowny handlarz, dowiaduje się od pastora, że podobno ich rodzina wywodzi się ze starego rodu d’Urberville’ów. Gdy jeden z potomków tego rodu zakochuje się w prostolinijnej dziewczynie, uwodzi ją i porzuca, staje się to początkiem niefortunnego splotu wydarzeń. W 1979 roku Roman Polański zrealizował na podstawie powieści film ?Tess? z Nastasją Kinski w tytułowej roli.

Do tej pory powieściom E. L. James zawdzięczano ożywienie na rynku seksualnych gadżetów, poprawę życia erotycznego u wieloletnich małżeństw oraz nadzieję na przewidywany wzrost demograficzny w ciągu kilku najbliższych lat. Pierwsza część trylogii zatytułowana „50 twarzy Greya” ukaże się na polskim rynku 5 września nakładem wydawnictwa Sonia Draga.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy