„50 twarzy Greya” bestsellerem wszech czasów w Wielkiej Brytanii

10 sierpnia 2012


Powieść E.L. James bije w Wiekiej Brytanii rekordy popularności. Z ponad pięcioma milionami sprzedanych egzemplarzy na koncie zdetronizowała takie pozycje jak „Kod Da Vinci” Dana Browna, a tym samym stała się najlepiej sprzedającą książką w historii Wielkiej Brytanii.

Pierwsza część trylogii, opowiadająca o „zepsuciu” niewinnej Anastazji Steele przez „obrzydliwie” bogatego i sadomasochistycznego kochanka Christiana Greya od 16 tygodni króluje na liście brytyjskich bestsellerów. Dotychczas na wyspach sprzedało się 5,3 miliona egzemplarzy powieści (licząc zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej). Kolejne dwa tomy sprzedają się z niemal równie zawrotną prędkością, osiągając na chwilę obecną poziom 3,6 miliona egzemplarzy w przypadku tomu drugiego i 3,2 miliona w przypadku trzeciego. Razem daje to ponad 12 milionów sprzedanych egzemplarzy całej trylogii.

„Nie miałam pojęcia, że będą aż takie popularne, to zupełnie nieoczekiwane” – przyznała w oficjalnym oświadczeniu autorka. „Nie mogłabym być bardziej zadowolona i chciałabym podziękować wszystkim, którzy się do tego przyczynili.”

Mimo multimilionowej sprzedaży, książka nie zyskała przychylności zachodnich krytyków. Znaczna większość zarzuca, że powieść jest kiepsko napisanym romansem, okraszonym erotyką z elementami S&M, ułagodzonym na tyle, by nie urazić drobnomieszczańskiej moralności. Są jednak i głosy, które potępiają książkę za jej antykobiecą wymowę.

Powieść doczekała się już książkowej parodii w postaci „Diamentowego Klubu”, napisanego przez parę brytyjskich komików. Parodia, która w przeciwieństwie do swojego „pierwowzoru” jest czystą pornografią, już pnie się na listach ebookowych bestsellerów. Cztery dni po publikacji na iTunes zajmuje czwartą pozycję w w wynikach sprzedaży, tuż za trylogią E. L. James.

Czy w Polsce powieść spotka się z równie wielkim zainteresowaniem? Premiera „Pięćdziesięciu twarzy Greya” zapowiedziana jest przed wydawnictwo Sonia Draga na 5 września 2012 roku. Poniżej możecie zobaczyć oficjalny zwiastun książki.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy