„451 stopni Fahrenheita” idealną książką do spalenia?

5 marca 2013


Grafik Elizabeth Perez zaprojektowała w ramach zajęć szkolnych w Austin Creative Department nową wersję okładki klasycznej powieści Raya Bradbury?ego „451 stopni Fahrenheita”. Edycja ta tym różni się od wielu poprzednich, że? idealnie nadaje się do spalenia.

Powieść zmarłego przed rokiem pisarza to antyutopia, która opowiada o świecie, gdzie wszelka literatura została zakazana. Książek nie wolno czytać ani posiadać. Paleniem woluminów zajmuje się specjalnie przeszkolona do tego grupa strażaków.

Projektantka stwierdziła, że najsilniej przesłanie książki odda okładka, która sama może z łatwością stanąć w płomieniach. W związku z tym umieściła w jednej z cyfr tytułu zapałkę, prawie cały grzbiet pokryła z kolei draską.

To nie pierwszy ?łatwopalny? projekt najsłynniejszej powieści Bradbury?ego. W 1953 roku wypuszczono limitowaną do 200 egzemplarzy edycję książki, której okładkę wykonano z chryzolitu azbestu odpowiednio zabezpieczonego przed pirolizą (patrz zdjęcie poniżej). Egzemplarz tego wydania kosztuje obecnie na rynku wtórnym około 20 tysięcy dolarów.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy