banner ad

402 książki zgłoszone do Nagrody Literackiej Gdynia. Nominowanych poznamy 19 maja

25 kwietnia 2016

11-nagroda-literacka-gdynia
Ponad 400 tytułów w czterech kategoriach – proza, esej, poezja i przekład na język polski – zgłoszono w tym roku do Nagrody Literackiej Gdynia. To wynik porównywalny z ubiegłoroczną edycją. Dwudziestu nominowanych poznamy 19 maja podczas Warszawskich Targów Książki.

Kapitule Nagrody Literackiej Gdynia przewodniczy w tym roku profesor Agata Bielik-Robson. Do konkursu zgłoszono 402 tytuły wpisujące się w poszczególne kategorie: eseistyka ? 90 pozycji, poezja ? 145, proza ? 108, przekład ? 59. Spośród nadesłanych zgłoszeń członkowie kapituły wybiorą dwadzieścia najlepszych książek wydanych w 2015 roku, po pięć w każdej z czterech kategorii. Ogłoszenie oficjalnych nominacji odbędzie się 19 maja podczas Warszawskich Targów Książki.

Następnie członkowie kapituły wyłonią czterech laureatów, którzy 10 września otrzymają Gdyńskie Kostki Literackie oraz nagrody w wysokości 50 tysięcy złotych każda.

Rok 2016 to także czas refleksji nad dekadą istnienia Nagrody Literackiej Gdynia. Miasto Gdynia zaprasza na spotkania i dyskusje podsumowujące minione 10-lecie organizowane m.in. podczas Weekendów Literackich Festiwalu Miasto Słowa w okresie od kwietnia do czerwca oraz podczas Dni Nagrody Literackiej Gdynia we wrześniu.

Tegorocznych laureatów nagrody poznamy 10 września. Uroczysta gala będzie miała miejsce w odnowionej przestrzeni Teatru Miejskiego w Gdyni. Gali będą towarzyszyć Dni Nagrody Literackiej Gdynia odbywające się w terminie od 8 do 11 września 2016. Natomiast w listopadzie na miłośników literatury czekają jesienne spotkania z laureatami tegorocznej edycji nagrody w gdyńskich bibliotekach.

W 2015 roku Nagroda Literacka Gdynia trafiła na ręce: Michała Cichego za zbiór „Zawsze jest dzisiaj” (w kategorii proza), Piotra Janickiego za tomik „Wyrazy uznania” (w kategorii poezja), Piotra Wierzbickiego za zbiór „Boski Bach” (eseistyka) i Wiktora Dłuskiego za przekład na język polski powieści „Martwe dusze” Mikołaja Gogola.

Booklips.pl jest patronem medialnym tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy