360 tysięcy książek z wierszami dla dzieci trafi na oddziały położnicze w całej Polsce

25 lipca 2018


Aż 360 tysięcy książek z najpiękniejszymi wierszami dla dzieci autorstwa najwybitniejszych polskich poetów, takich jak Julian Tuwim czy Jan Brzechwa, trafi na oddziały położnicze w całej Polsce. Akcja jest częścią kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek” realizowanej przez Instytut Książki, która ma zachęcać rodziców do czytania dzieciom już od pierwszych miesięcy życia.

Czytanie to wielka przyjemność, ale i nauka wpływająca na rozwój dziecka. Dlatego warto czytać swoim pociechom już od urodzenia. Dziecko nie do końca rozumie znaczenie wszystkich słów, ale słyszy głos i intonację rodzica, czuje rytm wypowiadanego tekstu i płynące z niego emocje. Dzięki temu rozwija się intelektualnie i społecznie.

„Czytanie powoduje, że nasz system słowny rozwija się, wobec tego dziecko dużo, dużo więcej widzi w świecie,
widząc dużo więcej w świecie, więcej przyswaja, więcej przyswajając, rozwija swój mózg, rozwijając swój mózg, jednocześnie kształci się. Te formy pracy mózgu, które są fundamentalne nie tylko dla edukacji, ale też dla życia człowieka, takie jak umiejętność kojarzenia rzeczywistości, wrażliwość wobec innego człowieka umiejętność rozumienia drugiego człowieka, umiejętność rozumienia siebie – to wszystko wiąże się z pracą mózgu, między innymi z bodźcami dostarczanymi w dzieciństwie. Niedostarczone w dzieciństwie, nigdy nie będą uzupełnione”
– tłumaczy prof. Grzegorz Leszczyński.

W związku z tym Instytut Książki przygotował publikację „Pierwsze wiersze dla…”, która odpowiada na zapotrzebowania dziecka. „Naszym zaproszeniem w świat literacki jest wybór wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów (m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej), pięknie zilustrowany przez małżeństwo artystów – Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka, a przewodnikiem po tym świecie – broszura ukazująca nieocenioną rolę książek w rozwoju dziecka” – mówi Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki.

Do połowy 2019 roku Instytut Książki planuje rozdać na oddziałach położniczych w całym kraju 360 tysięcy egzemplarzy książki „Pierwsze wiersze dla…”. Rozprowadzanie już trwa. W ramach akcji pilotażowej rozpoczętej w grudniu 2017 roku do 360 szpitali trafiło 100 tysięcy wyprawek czytelniczych dla najmłodszych. Do pięknie zilustrowanych wierszy dołączona jest specjalna broszura przedstawiająca korzyści płynące z czytania dzieciom na różnych etapach ich życia. Taki pakiet czytelniczy rodzice otrzymują za darmo.

„Pierwsze wiersze dla…” będą miały jeden z największych nakładów w kraju. Dla porównania, średni nakład książki wydanej w Polsce to 3 tysiące egzemplarzy. Bestsellery polskich autorów osiągają 100-150 tysięcy egzemplarzy, a zagranicznych 300 tysięcy.

Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Czytelnictwo zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Właściwie dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe, zakorzeniają w kulturze i rozbudzają wyobraźnię. Dziecko nie do końca rozumie znaczenie wszystkich słów, ale słyszy głos i intonację, czuje rytm wypowiadanego tekstu i płynące z niego emocje. Dzięki temu rozwija się intelektualnie i społecznie. Wspólna lektura może stać się nie tylko wielką przyjemnością, ale przede wszystkim wspaniałą okazją do budowania bliskości oraz silnych i trwałych więzi rodzinnych.

Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

[am]
fot. Donnie Ray Jones/Flickr

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy