36. tom Asteriksa najlepiej sprzedającą się książką 2015 roku we Francji

25 stycznia 2016

asteriks-najlepsza-sprzedaz-2015
Wydany 22 października 36. tom przygód nieustraszonych Galów Asteriksa i Obeliksa zajął pierwsze miejsce na liście najlepiej sprzedających się książek 2015 roku opublikowanej przez magazyn „Livres Hebdo”.

Asteriks jest fenomenem na francuskim rynku wydawniczym. Jak wynika z danych zebranych przez firmę badawczą GfK, „Papirus Cezara”, drugi tom stworzony przez nowych autorów, scenarzystę Jean-Yvesa Ferriego i rysownika Didiera Conrada, znalazł ponad 1,6 miliona nabywców, zostawiając daleko w tyle drugą pozycję na liście, czyli „Greya” E.L. James. Książka opowiadająca wydarzenia opisane w trylogii „Pięćdziesiąt twarzy Greya” z punktu widzenia Christiana Greya sprzedała się w nakładzie 624 tysięcy egzemplarzy. Pozostałe trzy tomy serii uplasowały się na piątym, ósmym i piętnastym miejscu.

Od pięciu lat miano najpopularniejszego francuskojęzycznego pisarza przypada Guillaume Musso, który umieścił na liście dwie pozycje. Edycja w miękkiej oprawie „Central Parku” znalazła się na trzecim miejscu z wynikiem ponad 613 tysięcy sprzedanych egzemplarzy. Z kolej najnowsza powieść, „Ta chwila”, która ukaże się w naszym kraju w sierpniu nakładem wydawnictwa Albatros, może poszczycić się szóstym miejscem w rankingu i sprzedażą przekraczającą 502 tysiące egzemplarzy.

Czwarte miejsce na liście najlepiej sprzedających się książek zajął Michel Houellebecq i jego „Uległość”. Bardzo aktualna i zarazem budząca liczne kontrowersje tematyka (wizja niedalekiej przyszłości Francji pod rządami islamistów) zapewniła powieści sprzedaż na poziomie 563 tysięcy egzemplarzy.

Na pozostałych miejscach listy bestsellerów znajdziemy m.in. Giulię Enders z książką „Historia wewnętrzna. Jelita – najbardziej fascynujący organ naszego ciała”, która znalazła się na siódmym miejscu z liczbą ponad 487 tysięcy sztuk. Francuzi zaczytywali się również popularnymi kryminałami. Krajowa autorka kryjąca się pod pseudonimem Fred Vargas zdobyła dziewiątą pozycję dzięki „Temps glaciaires”, najnowszej odsłonie przygód komisarza Adamsberga. Czwarty tom „Millennium” Davida Lagercrantza uplasował się na dziesiątym miejscu z 405 tysiącami egzemplarzy, zaś oczko niżej w zestawieniu znajdziemy Paulę Hawkins i „Dziewczynę z pociągu”, która osiągnęła wynik 385 tysięcy sztuk.

A jak sprzedawali się laureaci prestiżowych nagród literackich? Oparta na prawdziwych wydarzeniach książka wyróżnionej Nagrodą Renaudot pisarki Delphine de Vigan znalazła 364 tysiące czytelników, co zapewniło autorce czternaste miejsce. Laureat zeszłorocznej Nagrody Goncourtów, Mathias Enard, musiał zadowolić się 203 tysiącami sztuk i pozycją dwudziestą dziewiątą w rankingu.

Jak wyliczono, 50 najlepiej sprzedających się książek we Francji osiągnęło obroty rzędu 214,7 milionów euro, co stanowi wzrost o 23 procent w porównaniu do poprzedniego roku. Łączny nakład tych tytułów wyniósł 15,4 miliona egzemplarzy (wzrost o 15,8 procent w porównaniu do 2014 roku).

[am]
źródło: Livres Hebdo

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy