33 procent Francuzów zaczęło czytać więcej książek podczas narodowej kwarantanny

4 lutego 2021

Podczas dwóch ubiegłorocznych kwarantann narodowych aż 33 procent Francuzów zaczęło czytać więcej książek. Dużą część tej grupy stanowili młodzi ludzie poniżej 25. roku życia. Dla wielu osób czytanie to był sposób na nudę i uniknięcie surfowania po Internecie.

Celem sondażu, który na zlecenie Syndicat National de l’Edition (Stowarzyszenia Francuskich Wydawców) przeprowadził w grudniu 2020 roku Instytut Odoxa, było zbadanie wpływu, jaki na stan czytelnictwa w tym kraju miała pandemia koronawirusa. Aż 33 procent respondentów w czasie dwóch ogłoszonych w poprzednim roku przez francuski rząd kwarantann zaczęło częściej sięgać po książki. Mało tego, najczęściej taka deklaracja (42 procent) padała ze strony osób poniżej 25. roku życia.

Dlaczego Francuzi podczas pandemii częściej czytają? 43 procent respondentów stara się w ten sposób walczyć z nudą, 33 procent przyznało, że lektura pozwoliła im się oderwać od śledzenia wiadomości, zaś 31 procent spędzało dzięki książkom mniej czasu w mediach społecznościowych. Co ciekawe, w grupie wiekowej od 25 do 34 lat najczęściej podawanym powodem było unikanie surfowania po Internecie (31 procent wskazań).

Wynika z tego, że u młodych ludzi, którzy korzystają z Internetu niemal nieustannie, nastąpił podczas pandemii niejako przesyt ekranami, a zyskały na tym książki. Choć i tak jeszcze przed pandemią poziom czytelnictwa we Francji był wysoki: Francuzi czytali średnio 8,4 książek rocznie, choć osoby młodsze, w przedziale wiekowym od 25 do 34 lat, dużo mniej. W tym drugim przypadku wskaźnik wynosił 5,3.

W sondażu wzięło udział 990 pełnoletnich Francuzów. „Badania przeprowadzone we Francji wskazują na bardzo ciekawy trend. Pandemia sprawiła, że wszyscy mamy do zagospodarowania nadmiar wolnego czasu i młodzi Francuzi nie spędzili go wyłącznie przed ekranem. Sięgnęli po książkę” – komentuje Maria Deskur, szefowa wydawnictwa Burda Książki. Miejmy nadzieję, że w Polsce chociaż częściowo nastąpił podobny trend.

[am]
fot. Gideon/Flickr

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy