banner ad

26-latka zna na pamięć wszystkie 7 tomów „Harry?ego Pottera”

2 sierpnia 2016

zna-na-pamiec-harry-ego-pottera-1
26-letnia Rebecca Sharrock z Brisbane (Australia) pamięta każde słowo w każdym rozdziale ze wszystkich siedmiu książek, jakie J.K. Rowling napisała o Harrym Potterze. Jest nawet w stanie recytować fragmenty na wyrywki.

Co więcej, pamięć młodej kobiety jest tak dobra, że zna każdą najdrobniejszą różnicę w dialogach, jakie występują pomiędzy książkami a filmami. Owa umiejętność nie jest jednak wynikiem spędzania niezliczonych godzin nad tekstem, lecz rzadkiego schorzenia mózgu, które występuje jedynie u osiemdziesięciu osób na świecie.

Rebecca od małego cierpi na hipermnezję. Syndrom ten charakteryzuje się w zasadzie nieograniczoną zdolnością do zapamiętywania zdarzeń ze swojego życia. Kobieta pamięta więc wszystko, co przydarzyło jej się od czasu, gdy była 12-dniowym niemowlakiem. Wystarczy na przykład spytać ją o losowy dzień sprzed dwudziestu lat, a odpowie, co miała na sobie ubrane, jaka była pogoda, a także przedstawi dokładną kolejność rzeczy, które robiła lub widziała. Rebecca przeżywa przeszłość na tyle silnie, że potrafi w trakcie rozmowy odpowiedzieć nieoczekiwanie na pytanie, które padło podczas konwersacji rok wcześniej. Sprawa przedstawia się o wiele gorzej, kiedy wspomnienia są bolesne.

Schorzenie wiąże się również z tym, że w nocy Rebecca musi spać przy włączonym radiu i delikatnym świetle. Jeśli jest za ciemno lub za cicho, jej umysł zaczyna intensywnie pracować i nie może zasnąć. Zanim udało się zdiagnozować problem, w młodości często przeżywała nocne koszmary. Chcąc zająć czymś umysł dziewczyny, matka zaczęła uczyć ją na pamięć i recytować wspólnie „Harry?ego Pottera” od pierwszego rozdziału pierwszej części. To pomagało zasnąć, a przy okazji pozwoliło poznać od podszewki treść ulubionych książek.

Rebecca jest bowiem wielką fanką książek J.K. Rowling o młodym czarodzieju z blizną na czole. „Harry Potter stanowi najważniejszą częścią mojego życia od szesnastu lat. Kilkoro dzieciaków gnębiło mnie w szkole, więc nie chciałam korzystać z przerwy na lunch. Nauczyciel pożyczył mi egzemplarz książki ?Harry Potter i kamień filozoficzny? i tak się zaczęło” ? opowiada.

Swoje umiejętności Rebecca zademonstrowała podczas najnowszego epizodu australijskiego programu telewizyjnego „60 minut”. To właśnie za jego sprawą pięć lat temu rodzice młodej kobiety dowiedzieli się, na co choruje ich córka, gdy wyemitowano materiał poświęcony cierpiącym na hipermnezję. Wcześniej sądzili, że niesamowita pamięć Rebeki może mieć związek z autyzmem i zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, jakie zdiagnozowano u niej, gdy była nastolatką. Tymczasem są to zaburzenia zazwyczaj występujące u osób z hipermnezją.

zna-na-pamiec-harry-ego-pottera-2

[am]
źródło: Daily Mail, 7news

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy