21 marca w Europie obchodzony będzie Dzień Niezależnych Książek. A kiedy w Polsce?

17 lutego 2015

dzien-niezaleznych-ksiazek
21 marca w wielu krajach Europy obchodzony będzie Indie Book Day (z ang. Dzień Niezależnych Książek). Do Polski tradycja ta jeszcze nie dotarła, ale niezależni wydawcy i księgarze mają jeszcze kilka tygodni, aby przyłączyć się do obchodów.

Pomysł na obchody Dnia Niezależnych Książek narodził się w 2013 roku w Niemczech. Twórcy akcji mają nadzieję, że stanie się ona czymś na kształt amerykańskiego Record Store Day, podczas którego ludzie namawiani są do kupowania płyt w niezależnych sklepach muzycznych. W przypadku Indie Book Day chodzi o książki. Czytelnicy zachęcani są, by 21 marca ruszyli do niezależnych księgarń po książki niezależnych wydawnictw. W 2013 roku akcję zorganizowano w Niemczech. W 2014 roku dołączyła też Holandia, Portugalia, Szwajcaria, Austria, Włochy i Wielka Brytania. W tym roku plany obejmują kolejne kraje europejskie, może więc czas, żeby przyłączyli się również polscy wydawcy i księgarze?

„Etosem tej kampanii jest wspieranie niezależnych wydawców, ponieważ(?) dbają oni o jakość, wygląd i promocję swoich książek oraz warunki pracy autorów. Niezależni wydawcy nie mają takich możliwości marketingowych i dystrybucyjnych, jak międzynarodowe grupy wydawnicze, ale mają do zaproponowania książki dokładnie zredagowane, wyjątkowo zaprojektowane, które często poszerzają naszą wizję świata i czujemy, że należy to pokazać” ? mówi Daniel Beskos z niemieckiego niezależnego wydawnictwa Mairisch Verlag. Przy okazji zwraca uwagę na fakt, że kampania promuje nie tylko niezależnych wydawców, ale i niezależne księgarnie. Jak twierdzi Bridget Shine z angielskiego Stowarzyszenia Niezależnych Wydawców, ta akcja tworzy pomiędzy niezależnymi wydawcami i księgarniami naturalny sojusz.

Wszyscy biorący udział w Dniu Niezależnych Książek są namawiani do umieszczenia na portalach społecznościowych zdjęcia nabytej w tym dniu książki (lub siebie z książką) z hashtagiem #indiebookday.

Przyłączylibyście się?

[aw]
źródło: The Bookseller, IndieBookDay.de
fot. Craig Finlay

Tematy: ,

Kategoria: newsy