„1Q84” Harukiego Murakamiego najważniejszą książką trzydziestolecia według japońskich krytyków

29 marca 2019


Trzytomowa powieść „1Q84” Harukiego Murakamiego została uznana najważniejszą japońską książką opublikowaną w latach 1989?2018 ? wynika z ankiety przeprowadzonej wśród tamtejszych krytyków przez gazetę „Asahi Shimbun”. Co ciekawe, zestawienie zamyka inna powieść pisarza, „Kroniki ptaka nakręcacza”.

W związku z zamiarem abdykacji japońskiego cesarza Akihito, planowanym na dzień 30 kwietnia 2019 roku, czołowa japońska gazeta „Asahi Shimbun” postanowiła spojrzeć wstecz na epokę Heisei, czyli okres w historii Kraju Kwitnącej Wiśni wyznaczający czas jego panowania i trwający od 8 stycznia 1989 roku po dziś dzień. Redakcja rozesłała kwestionariusz do 120 ekspertów w dziedzinie literatury, którzy publikują recenzje książek w dziennikach i tygodnikach. Każdy z nich miał wskazać pięć najważniejszych tytułów minionego trzydziestolecia, przyznając im od pięciu punktów (dla najlepszej książki) do jednego.

Pierwsze miejsce w rankingu zajęła powieść „1Q84” Harukiego Murakamiego, zdobywając tym samym najwięcej punktów. Tuż za nią ? na pozycji drugiej ? uplasowała się „Nie opuszczaj mnie” Kazuo Ishigury. Podium zamyka „Kokuhaku” (z jap. „Wyznanie”), nieznany polskim czytelnikom kryminał napisany przez byłego muzyka K? Machidę, który opowiada o żyjącym w drugiej połowie XIX wieku autentycznym seryjnym mordercy. Na miejscu piątym znalazło się „Ostateczne wyjście” Natsuo Kiriny. Murakami jest jedynym pisarzem, który dwukrotnie figuruje w zestawieniu top 10. Na dziesiątej pozycji umieszczono jego powieść „Kroniki ptaka nakręcacza”.

Akcja „1Q84” rozgrywa się w fikcyjnej rzeczywistości 1984 roku, stąd też w tytule i fabule książki można znaleźć odwołania do antyutopii Orwella. Dominującym tematem jest przemoc i okrucieństwo wobec kobiet oraz działalność sekt religijnych, przedstawionych jako organizacje fanatyczne i niebezpieczne. Na kartach powieści śledzimy jednocześnie dwa wątki: historię kobiety imieniem Aomame i mężczyzny imieniem Tengo. Ona jest instruktorką sztuk walki, masażystką, a po godzinach perfekcyjną morderczynią. On ? wykładowcą matematyki, a w wolnych chwilach początkującym pisarzem i redaktorem. Oboje w dzieciństwie dobrze się znali i teraz desperacko próbują się odnaleźć.

Choć kilka lat temu miłośników pisarza na całym świecie zelektryzowała wiadomość, że Murakami niezobowiązująco rozważa napisanie tomu czwartego powieści, teraz sam autor rozwiał wszelkie nadzieje. „Właściwie skończyłem tę historię, ale tak jak pomija się główny akord w jazzie, tak samo ja chciałem zostawić puste miejsca” ? powiedział w wywiadzie dla „Asahi Shimbun”. Powieść „1Q84” ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Muza.

[am]
fot. chinnian/Flickr

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy