10 lat Nagrody Literackiej Gdynia

16 kwietnia 2015

10-Nagroda-Literacka-Gdynia
Nagroda Literacka Gdynia obchodzi w tym roku 10-lecie istnienia. Z myślą o jubileuszowej edycji organizatorzy przygotowali dla czytelników szereg niespodzianek, m.in. rozpoczynający się w przyszłym tygodniu festiwal Miasto Słowa. Zaplanowano również nowatorską formułę wrześniowej Gali Finałowej, która odbędzie się w niezwykłych przestrzeniach Muzeum Emigracji w Gdyni.

W tym roku do Nagrody zgłoszono ponad 400 tytułów w czterech kategoriach: proza, esej, poezja i przekład na język polski. Jest to wynik porównywalny z ubiegłoroczną, rekordową pod względem ilościowym edycją. Zwyczajowo już dwudziestu nominowanych poznamy w maju podczas Warszawskich Targów Książki.

Kapitule Nagrody Literackiej Gdynia przewodniczy w tym roku prof. Agata Bielik-Robson. Spośród nadesłanych zgłoszeń członkowie kapituły wybiorą dwadzieścia najlepszych książek wydanych w 2014 roku, po pięć w każdej z czterech kategorii. Ogłoszenie oficjalnych nominacji odbędzie się 14 maja podczas Warszawskich Targów Książki. Następnie Członkowie Kapituły wyłonią czterech laureatów ? autorów, którzy 4 września otrzymają gdyńskie Kostki Literackie oraz nagrody w wysokości 50 tysięcy złotych.

10. edycji Nagrody Literackiej Gdynia towarzyszył będzie zainaugurowany pod koniec kwietnia nowy festiwal literacki ? Miasto Słowa. Festiwal Miasto Słowa to strumień wydarzeń koncentrujących się wokół idei aktywnego czytelnictwa, a także wprowadzania literatury i działań literackich w przestrzeń miejską. Wydarzenie tworzyć będą cztery Weekendy Literackie, zakończone wielkim finałem, czyli wrześniową 10. Galą Nagrody Literackiej Gdynia.

Pierwsze spotkania już niebawem ? Gdynię w dniach 24?26 kwietnia odwiedzą m.in.: Krzysztof Varga, Anna Janko, Józef Baran, Paweł Huelle czy debiutująca Weronika Murek. W kolejnych miesiącach czytelnicy spotkają się m.in. z: Olgą Tokarczuk, Szczepanem Twardochem, Ryszardem Krynickim i Jaumem Cabré. Ponadto podczas festiwalu zaśpiewa Chór Czytelników, aktorzy poproszą pasażerów trolejbusów o „Słowo do kontroli”, odbędą się lekcje filozofii dla dzieci, projekcje filmów, konkurs na tweet literacki i literackie kulinaria, a także ruszy Czytelnia Dworcowa.

Festiwal to również niezwykła okazja do spotkania z nominowanymi do Nagrody Literackiej Gdynia. Nominowani autorzy będą też gośćmi podczas sierpniowego Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego ? okazji do spotkań więc nie zabraknie.

„Idea Nagrody Literackiej Gdynia rodziła się powoli. Zaczynaliśmy skromnie, od idei konkursu literackiego, w ramach którego z każdym nowym rokiem podejmowano kolejne inicjatywy. Tworząc wydarzenia na wysokim poziomie artystycznym, chcemy między innymi pokazać wielowątkowość nowoczesnego miasta” – przekonuje prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Tegorocznych laureatów Nagrody poznamy na początku września. Uroczysta Gala Finałowa po raz pierwszy odbędzie się w nowej gdyńskiej przestrzeni ? Muzeum Emigracji. Przez kilka dni po ogłoszeniu wyników odbywać się będą spotkania z laureatami.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy