10 książek z nominacjami do Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników 2025
Ogłoszono nominowanych w drugiej edycji Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników. Wyróżnienie przyznawane jest w dwóch kategoriach: „Literatura dla dorosłych” i „Literatura dla dzieci i młodzieży”. Laureatów poznamy 6 maja.
Ustanowiona w 2024 roku przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego nagroda włącza w proces wyboru najlepszych książek czytelników skupionych w klubach książki przy bibliotekach publicznych i szkolnych z całej Wielkopolski. To właśnie oni zgłaszają najciekawsze ich zdaniem pozycje z zakresu literatury pięknej.
„Każda forma wspierania czytelnictwa jest potrzebna i cenna. Od lat jako Samorząd Województwa Wielkopolskiego podejmujemy takie działania i szukamy skutecznych narzędzi. Uznaliśmy, że formuła przyznawania tej nagrody powinna włączyć w proces wyboru nominowanych książek nasze regionalne biblioteki, a poprzez te biblioteki, naszych wielkopolskich czytelników. Nie chcieliśmy, aby były to pozycje tylko najczęściej wypożyczane, dlatego postanowiliśmy zaangażować działających przy bibliotekach członków klubów książki” – tłumaczył podczas ubiegłorocznej gali Włodzimierz Mazurkiewicz, przewodniczący jury, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
Laureatem może zostać żyjący autor, który w roku poprzedzającym daną edycję nagrody opublikował pierwsze wydanie swojej książki napisanej w języku polskim. Pod uwagę brane są zarówno powieści, opowiadania, eseje, felietony, reportaże literackie, poezja, jak również literatura dziecięca i młodzieżowa. Po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń jury złożone z przedstawicieli samorządu, literaturoznawców, księgarzy i bibliotekarzy wyłoniło po pięć nominowanych tytułów w każdej z dwóch kategorii.
Nominowani w kategorii „Literatura dla dorosłych”:
- Sławek Gortych „Zagubiony w Karkonoszach. Schronisko, które spowija mrok”, Wydawnictwo Dolnośląskie,
- Magdalena Grzebałkowska „Dezorientacje: biografia Marii Konopnickiej”, wyd. Znak,
- Jul Łyskawa „Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców”, wyd. Czarne,
- Jakub Małecki „Korowód”, wyd. SQN,
- Dorota Masłowska „Magiczna rana”, wyd. Karakter.
Nominowani w kategorii „Literatura dla dzieci i młodzieży”:
- Cezary Harasimowicz „Chłopiec z lasu”, wyd. Agora,
- Boguś Janiszewski, Agnieszka Jankowiak-Maik „Skąd się wzięła Polska?”, wyd. Agora,
- Emilia Kiereś „Cacko”, wyd. Bis,
- Adam Mirek „Glutologia”, wyd. Znak Emotikon,
- Judyta Nadziejko-Walter „Gonito po Poznaniu z Rogalowym Mistrzem”, wyd. Rogalowe Muzeum Poznania.
Laureaci zostaną ogłoszeni podczas uroczystej gali, która odbędzie się 6 maja z okazji Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Pula nagród wynosi 50 tysięcy złotych. Wyróżnienia pieniężne otrzymają też nominowani, a także biblioteki, które zgłosiły nominowane książki (będą mogły przeznaczyć pieniądze na zakup nowości wydawniczych).
W tym roku laureatów wybierze jury w składzie: Włodzimierz Mazurkiewicz (przewodniczący), Małgorzata Grupińska-Bis, Piotr Landsberg, Magdalena Bednarek, Marcin Telicki, Jarosław Balcar i Jolanta Maćkowiak-Piasecka. W ubiegłorocznej edycji w kategorii „Literatura dla dorosłych” zwyciężyła Małgorzata Lebda z książką „Łakome” (wyd. Znak), natomiast w kategorii „Literatura dla dzieci i młodzieży” zwyciężyli Michał Rusinek i Joanna Rusinek z książką „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci” (wyd. Zygzaki).
[am]
fot. Freepik
Kategoria: newsy