1:0 dla tradycyjnej książki. Użytkownicy czytników gorzej zapamiętują kolejność wydarzeń

21 sierpnia 2014

czytniki-zapamietywanie
Naukowcy z Norwegii i Francji przekonują, że ciężar i namacalność tradycyjnej książki mogą działać na jej korzyść. Wyniki najnowszego badania dowodzą, że osoby korzystające z czytników znacznie gorzej zapamiętują, w których miejscach czytanej historii miały miejsce poszczególne wydarzenia.

W ramach eksperymentu grupa 50 czytelników zapoznała się z 28-stronicowym opowiadaniem amerykańskiej autorki kryminałów Elizabeth George. Połowa miała kontakt z tekstem przy pomocy czytnika Kindle, reszta czytała książkę w miękkiej okładce. Następnie uczestnicy badania zostali poproszeni o przypomnienie sobie różnych aspektów opowiadania, wliczając w to bohaterów, miejsca zdarzeń i obiekty.

Eksperyment wykazał, że zarówno jedna, jak i druga grupa wykazała się podobnym poziomem empatii wobec bohatera, zagłębieniem w historię i zrozumieniem narracji. Wyraźne różnice pojawiły się dopiero, gdy poproszono uczestników o wskazanie, w którym miejscu w tekście zostało opisane dane wydarzenie. Osoby korzystające z czytników wypadły w tym przypadku znacznie gorzej. Dwa razy rzadziej udało im się też ułożyć w prawidłowej kolejności 14 punktów zwrotnych fabuły.

Badacze sugerują, że namacalność czytnika nie zapewnia takiego samego wsparcia dla mentalnej rekonstrukcji opowieści, jak robi to książka drukowana. Ma to prawdopodobnie związek z tym, że czytając na papierze wyczuwamy palcami ilość kartek, jaka przybywa po lewej stronie i ubywa po prawej.

Teraz naukowcy chcą przeprowadzić dalsze badania mające pomóc zrozumieć wpływ cyfryzacji na czytany tekst. Dzięki temu będą w stanie dokładnie określić, jakie książki najmniej tracą, gdy zapoznajemy się z nimi na czytnikach (już teraz podpowiadają, że prawdopodobnie będą to tzw. czytadła). Badacze zastrzegają, że w eksperymencie brało udział jedynie dwóch doświadczonych użytkowników Kindle’a, dlatego chcą powtórzyć doświadczenie na bardziej proporcjonalnej grupie czytelników. Radzą jednak, abyśmy nie zakładali, że osoby dobrze zaznajomione z czytnikami wypadłyby dużo lepiej.

Badanie przeprowadzono pod nadzorem Anne Mangen z Uniwersytetu w Stavanger (Norwegia) i Jean-Luca Velaya z Uniwersytetu Aix-Marseille (Francja).

[er]
źródło: The New York Times, The Guardian
fot. WikiHow

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy