Pamiętnik starego pierdoły

Autor: Roland Topor
Tłumaczenie: Ewa Kuczkowska
Wydawnictwo: Replika
Rok wydania: lipiec 2012
Tytuł oryginału: Mémoires d’un vieux con
Rok wydania oryginału: 1975
Oprawa: miękka
Format: 130 x 190 mm
Liczba stron: 188
ISBN 978-83-76741-86-4

Kup książkę w księgarni Lideria

Opis:

Mistrz surrealizmu i absurdu prezentuje jedyne w swoim rodzaju memuary!

Talent plastyczny przejawiał od dziecka, chyba od zawsze miał też dar poznawania sławnych tego świata. Raz nawet Sarah Bernhardt chciała mu pozować nago, ale skończyło się w łóżku. Portretu nie było, narodził się za to posuwizm. Kilka anegdot podrzucił Chaplinowi.

Projektował scenografie do filmów z Gretą Garbo. Odmówił namalowania portretu Ala Capone, bo jego pieniądze były splamione krwią.

Melodie, które pogwizdywał, stały się wielkimi przebojami Cole?a Portera i Gershwina. Wpłynął także na Walta Disneya i namalował ogromny portret Kaczora Donalda ? oczywiście z natury. Poznał Mussoliniego, który zrobił na nim nad wyraz miłe wrażenie, oraz Hitlera, do którego poczuł coś w rodzaju wstrętu, zwłaszcza gdy ten chciał płacić za jego obrazy własnymi bohomazami.

Grał w szachy z Edisonem i Einsteinem, a swoją żonę leczył u doktora Freuda. Zainicjował punktylizm, surrealizm i kubizm (Panny z Awinionu Picassa to zaledwie kopia jego Panien z Orange).

Był ekspertem i bardzo poważaną osobistością. Ale w Akademii Francuskiej wykładać nie chciał. Nie i koniec, to zabija artystę.

Tak czy inaczej ? znał wszystkich.