Mój brat ocean

Mój brat oceanAutor: Jack Kerouac
Tłumaczenie: Paweł Lipszyc
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: październik 2013
Tytuł oryginału: The Sea Is My Brother
Rok wydania oryginału: 2010
Oprawa: miękka
Format: 125×200 mm
Liczba stron: 536
ISBN 978-83-7943-047-5

Opis:

„Mój brat ocean” jest młodzieńczą, nigdy wcześniej niepublikowaną powieścią Jacka Kerouaca (1922-1969). W 1942 roku pisarz odbył rejs na jako marynarz okrętu handlowego SS Dorchester, a doświadczenia zebrane podczas podróży stały się kanwą powieści. Pierwowzorem jednego z dwóch bohaterów był serdeczny przyjaciel Kerouaca, Sebastian Sampas. Prócz powieści w skład tomu wchodzi dziennik, krótkie teksty Kerouaca (m.in. pełen osobistych wspomnień ?Dziennik egotysty?, opowiadanie kryminalne ?Bracia?, czy nigdzie dotąd niepublikowana jednoaktówka ?Przenoszę się do innego baru?), wiersze oraz zdjęcia i rysunki. Niezwykle ważną część stanowi korespondencja między pisarzem a Sebastianem Sampasem oraz garść wierszy tego ostatniego.

„Mój brat ocean” ma wielką wartość nie tylko jako uzupełnienie twórczości autora „W drodze”. Pozwala wejrzeć w rodzący się warsztat pisarza, jest świadectwem dojrzewania w czasach Wielkiego Kryzysu i wojny. Pojawiają się w niej motywy znane z klasycznych dzieł Kerouaca: poszukiwanie duchowego znaczenia w materialistycznym świecie, spontaniczna podróż stanowiąca prawdziwą drogę ku wolności, nocne rozmowy, rozpaczliwa potrzeba ucieczki od społeczeństwa i tragiczne piękno samotności.

To również wzruszający zapis przyjaźni dwóch młodych idealistów, z których jeden poległ młodo w bitwie pod Anzio, drugi zaś został jednym z najważniejszych artystów pokolenia beatników i jest czytany do dziś, głównie przez młodych poszukujących ludzi, na całym świecie.

Materiały o książce:

Świat Książki wyda w październiku młodzieńczą powieść Kerouaca „Mój brat ocean”
Ukazała się zagubiona powieść Jacka Kerouaca „The Sea Is My Brother”