Hobbit w malarstwie i grafice J. R. R. Tolkiena

Autor: Wayne G. Hammond, Christina Scull
Tłumaczenie:
Wydawnictwo: Amber
Rok wydania: listopad 2012
Tytuł oryginału:
Rok wydania oryginału:
Oprawa: twarda + futerał
Format: 215×270 mm
Liczba stron: 144
ISBN 9788324144556

(premiera 22 listopada)

Opis:

Kolorowy album przedstawia historię tworzenia Hobbita w oparciu o dzieła malarskie i graficzne Tolkiena i opisuje kulisy powstawania poszczególnych scen powieści.

Zawiera kompletną kolekcję 110 obrazów, rysunków, szkiców i map wykonanych przez J.R.R. Tolkiena oraz cytaty ze wspomnień pisarza z komentarzami wybitnych tolkienistów.

Gdy J.R.R. Tolkien pisał Hobbita, był artystą amatorem i rysował już od trzydziestu lat. Ilustracje do książki tworzył w czasie, gdy istniała jeszcze w formie rękopisu. Kiedy powieść opublikowano po raz pierwszy, zawierała dziesięć czarno- białych ilustracji, dwie mapy oraz oprawę i obwolutę zaprojektowaną przez autora. Później Tolkien stworzył jeszcze pięć dodatkowych kolorowych ilustracji. To najwspanialsze przykłady grafi k Tolkiena, które nadają dodatkowy wymiar tej wybitnej książce. Przez lata wpływały na to, jak czytelnicy wyobrażali sobie Bilba Bagginsa i jego świat.

Aby uczcić 75. rocznicę pierwszego wydania Hobbita, w tej książce zebrano wszystkie ilustracje, które stworzył Tolkien dla swojej powieści: ponad sto szkiców, rysunki, akwarele, mapy i plany. Znalazły się tu wstępne i alternatywne wersje, eksperymentalne projekty, a także ukończone prace. Niektóre szkice zostały tu opublikowane po raz pierwszy, inne ? pokazane po raz pierwszy w kolorze. Dzięki zupełnie nowym skanom, wykonanym w Bibliotece Bodlejańskiej w Oksfordzie i na Uniwersytecie Marquette w Wisconsin, możemy przyjrzeć się sztuce Tolkiena w zupełnie nowy, odkrywczy sposób.

Kolorowy album „Hobbit w malarstwie i grafice Tolkiena” to dzieło Wayne?a G. Hammonda i Christiny Scull, wybitnych tolkienistów i autorów uznanych prac, takich jak „J.R.R. Tolkien: Artist and Illustrator”, „The Lord of the Rings: A Reader?s Companion” oraz „The J.R.R. Tolkien Companion and Guide”.