banner ad

Big Sur

Autor: Jack Kerouac
Tłumaczenie: Maciej Świerkocki
Wydawnictwo: W.A.B.
Rok wydania: czerwiec 2011
Tytuł oryginału: Big Sur
Rok wydania oryginału: 1962
Oprawa: twarda z obwolutą
Format: 12,3 x 19,5 cm
Liczba stron: 264
ISBN 978-83-7414-984-6

Kup książkę w księgarni Selkar
Kup książkę w księgarni Lideria

Opis:

Kalifornia i dziki świat natury, rozpacz, alkohol, podróż, załamanie nerwowe, oto motywy i elementy „Big Sur” Jacka Kerouaca, prozy, w której miesza się wyobraźnia i rzeczywistość, fikcja i doświadczenie osobiste.

Bohaterem powieści jest Jack Duluoz, pisarz, alkoholik i neurotyk, odklejony od świata, błąkający się i samotny. To poniekąd alter ego Kerouaca, przywodzące na myśl bohaterów „W drodze” i „Włóczęgów Dharmy”, tyle że na innym etapie życia. Mentalnie i fizycznie Duluoz stacza się i zagraża sam sobie, szuka bezpiecznej niszy, kryjówki. Wszystko jednak wymyka mu się z rąk, a jego wyprawy nad Pacyfik, do Big Sur, mające coś zmienić, okazują się daremne: ?Żegnaj, Sur Gadałeś mu kiedy jak woda spotyka wodę?”.

Książka Kerouaca to proza znad krawędzi, autotematyczne, bolesne wyznanie oraz ironiczny komentarz do legendy kalifornijskiej bohemy. Autor wspomniał kiedyś: „Mój styl zmieniał się: 'Railroad Earth’ to eksperymentalne speed-writing, 'Tristessa’ była mistyczna, naładowana drzazgami, 'Podziemni’ to echo konfesyjnego szaleństwa 'Notatek z podziemia’ Dostojewskiego. 'Big Sur’ jest ich doprowadzonym do perfekcji połączeniem”.

Nietypowym, ale harmonijnym dopełnieniem powieści jest poemat „Morze. Odgłosy Pacyfiku w Big Sur”, dołączony na końcu książki.

[…] cała ta historia to gigantyczna komedia, oglądana oczami biednego Ti Jeana (czyli moimi), znanego także jako Jack Duluoz. Przedstawia świat gorącej aktywności, zabawy i szaleństwa, choć także łagodnej słodyczy, oglądany przez dziurkę od klucza, czyli oko Ti Jeana.
Jack Kerouac

Materiały o książce:

Zwiastun „Big Sur” na podstawie Kerouaca