Konkursy na opowiadanie i przekład dla młodych twórców. W puli nagród ponad pięć tysięcy złotych

5 lipca 2021

Towarzystwo Aktywnej Komunikacji jako organizator Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania ogłosiło kolejne edycje konkursów na najlepsze opowiadanie roku oraz najlepszy przekład. Łączna pula nagród wynosi ponad pięć tysięcy złotych.

Hasło przewodnie konkursu na najlepsze opowiadanie w roku 2021 brzmi: „Wy, naród”. Oceniając nadesłane prace, jury konkursu – pisarz i filmowiec Darek Foks oraz dziennikarka i autorka Magda Piekarska – zwróci uwagę na oryginalne ujęcie tego hasła.

Opowiadania nieprzekraczające 10 stron tekstu znormalizowanego (czyli 18 tysięcy znaków ze spacjami) należy przysyłać na adres e-mailowy: konkurs@opowiadanie.org w terminie do 30 lipca 2021 roku. Utwory nie mają być podpisane. Wszelkie niezbędne informacje kontaktowe należy zamieścić w treści e-maila. Szczegółowy regulamin można znaleźć na stronie festiwalu.

Organizatorzy przewidują przyznanie jednej, dwóch lub trzech nagród finansowych. Na nagrody w tym konkursie przeznaczono ogółem trzy tysiące złotych brutto.

Drugi konkurs ma charakter translatorski i kierowany jest do tłumaczy przed debiutem książkowym. W 2021 roku uczestnicy mogą dokonywać przekładu z języka niemieckiego, słowackiego i szwedzkiego, a będą to teksty Roberta Prossera, Jany Benovej i Andrei Lundgren.

Wyboru najlepszego przekładu dokona jury w składzie: Natalia Kołaczek (szwedzki), Małgorzata Słabicka (niemiecki) i Tomasz Grabiński (słowacki). Wyznaczone do konkursu teksty opowiadań w językach oryginalnych znajdują się do pobrania na stronie organizatora. Tam też można zapoznać się z regulaminem i szczegółowymi wytycznymi.

Pula nagród wynosi 2,1 tys. złotych (czyli po 700 złotych dla najlepszego przekładu z każdego języka). Tłumaczenia można przesyłać do 15 lipca 2021 roku.

Konkurs organizowany jest w ramach 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, który odbędzie się w dniach od 3 do 5 września 2021 roku we Wrocławiu. Więcej na temat tegorocznego programu dowiemy się niebawem.

[am]
fot. Darius Bashar/Unsplash

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: literackie