Konkurs na opowiadanie kryminalne z okazji 100-lecia AGH w Krakowie

17 marca 2019


Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie w oryginalny sposób postanowiła uczcić swój jubileusz 100-lecia i ogłosiła konkurs na opowiadania kryminalne zawierające motyw uczelni. Najciekawsze, trzymające w napięciu prace z kampusem oraz społecznością AGH w tle zostaną wydane we wspólnym zbiorze opowiadań. Laureaci otrzymają też nagrody pieniężne.

Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest zarówno do profesjonalnych twórców, jak i do amatorów, którzy chcieliby spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Opowiadania powinny przedstawiać historię kryminalną, nawiązywać do stuletniej historii AGH oraz uwzględniać jeden z wybranych wątków, wśród których znajdują się m.in. uczelniane laboratoria, superkomputer Prometheus, Barbórka, Juwenalia, działalność kół naukowych, kampus czy Miasteczko Studenckie. Można też przywołać uroczystość otwarcia Akademii, trudne lata wojenne czy badania naukowców z AGH (np. poszukiwania złotego pociągu lub produkcja księżycowego pyłu).

Nadesłane prace zostaną ocenione przez jury, w skład którego wejdą przedstawiciele uczelni, a także zaproszony przez organizatorów autor kryminałów. Spośród zgłoszonych utworów zostanie wyłonionych 10 najlepszych opowiadań kryminalnych bądź sensacyjnych, które jesienią 2019 roku zostaną wydane w formie zbioru opowiadań przez Wydawnictwa AGH. Dodatkowo autor każdego z 10 wyróżnionych tekstów otrzyma nagrodę finansową w wysokości 3 tysięcy złotych brutto.

Swoje prace o objętości od 15 do 30 tysięcy znaków można zgłaszać do 30 kwietnia drogą elektroniczną na adres: bprasowe@agh.edu.pl. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 3 czerwca 2019 roku. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu oraz regulamin dostępne są na stronie uczelni.

Tematy: ,

Kategoria: literackie