Konkurs na opowiadanie i konkurs translatorski. Pula nagród to prawie pięć tysięcy złotych!

23 lipca 2018


Do 1 sierpnia trwa przyjmowanie zgłoszeń do dwóch konkursów w ramach 14. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, który odbędzie się w październiku we Wrocławiu. Łączna pula nagród to prawie pięć tysięcy złotych!

Jednym z najważniejszych elementów Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, który co roku odbywa się we Wrocławiu, są konkursy literacki i translatorski ? wyjątkowa szansa dla wszystkich pisarzy i tłumaczy przed debiutem. Konkursy cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, co roku nadsyłanych jest kilkaset tekstów z całego świata, zaś najlepsze z nich nagradzane są podczas finału festiwalu.

W tym roku konkurs na najlepsze opowiadanie organizowany jest pod hasłem „ostatni bankiet prezydenta”, które organizatorzy rozwijają tak: „Tak, ten ostatni bankiet prezydenta, na którym prezydent otrzymuje od swojego ostatniego bankiera tajemniczy ostatni blankiet ukryty w ostatnim bukiecie późnowiosennych żonkili, czyta zdawkowo zapisane tam zdanie, rozgląda się po sali i przypomina sobie, że już jutro jest jutro, nad którym nikt nie panuje”. Uczestnikiem może być każdy, bez względu osiągnięcia literackie czy wiek ? opowiadanie musi być jednak napisane po polsku i posiadać objętość nie większą niż 18 tysięcy znaków ze spacjami. Jurorem tegorocznej edycji jest pisarz Daniel Odija, który przyzna główną nagrodę w wysokości 3000 złotych brutto.

Konkurs translatorski obejmuje tłumaczenie tylko tych opowiadań, które są wyznaczone przez organizatorów. Są to teksty Kevina Barry?ego (język angielski), Eliasa Hirschla (język niemiecki) i Thomasa Gunzigi (język francuski). Do udziału w konkursie zaproszeni są wyłącznie tłumacze przed debiutem książkowym. Jurorami będą Michał Kłobukowski (język angielski), Ewa Mikulska-Frindo (język niemiecki) i Maria Zawadzka-Strączek (język francuski), zaś pula nagród wynosi 1750 złotych brutto (I nagroda ? 1000 zł, II nagroda ? 500 zł, III nagroda ? 250 zł).

Prace na oba konkursy należy przesyłać do 1 sierpnia 2018 roku na adres: konkurs@opowiadanie.org. Wyniki zostaną ogłoszone w październiku 2018 podczas finału 14. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu. Regulamin konkursu: na przekład i na opowiadanie.

fot. Natalia Kabanow

Tematy: , , , , ,

Kategoria: literackie