Konkurs literacki na opowiadanie. Pula nagród wynosi trzy tysiące złotych

4 lipca 2019


Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, którego piętnasta edycja odbędzie się w październiku we Wrocławiu, ogłosili konkurs na najlepszy tekst prozatorski. Pula nagród wynosi trzy tysiące złotych.

Krótkie opowiadania stały się popularnym gatunkiem literatury w XIX wieku. Złoty okres przeżywały w dekadach powojennych, kiedy największe gazety chciały zamieszczać na swoich łamach prozę, sowicie za to płacąc. Wielu twórców było w stanie utrzymać się z publikowania jedynie krótkich utworów. Dziś, gdy rynek prasy trawi kryzys, taka sytuacja jest nie do pomyślenia. Mimo wszystko opowiadania są nadal jedną z najważniejszych form wyrazu w literaturze. Wielu pisarzy to właśnie od nich zaczyna swoją karierę. Cieszą się też dużym zainteresowaniem czytelników. Przekonuje o tym odbiór niedawno wydanych tomów opowiadań zebranych Kurta Vonneguta, Flannery O’Connor czy Lucii Berlin, ale też coraz bardziej widoczna w ofercie wydawców obecność dzieł żyjących twórców, żeby wymienić chociażby Jaume Cabrégo („Kiedy zapada mrok”), Carmen Marię Machado („Jej ciało i inne strony”) czy Kristen Roupenian („Kociarz”). A już 21 sierpnia poznamy lepiej kolejnego mistrza opowiadań, Kanadyjczyka Billa Gastona, i jego zbiór „Bogowie pokazują klaty”.

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania od lat angażują się w promowanie krótkiej prozy nie tylko poprzez zapraszanie do Wrocławia najciekawszych twórców niebanalnych form narracyjnych, ale też przeprowadzając co roku konkurs na opowiadanie. Na laureatów czekają nagrody pieniężne. W tym roku ich pula wynosi trzy tysiące złotych brutto. Organizator przewiduje przyznanie jednej, dwóch lub trzech nagród finansowych, w zależności od poziomu nadesłanych prac. Najlepsze prace zostaną opublikowane w drukach festiwalowych (katalog, czasopismo, antologia) i na stronach internetowych imprezy.

Hasło tegorocznej edycji konkursu to: „Lepiej już chodźmy stąd”. W ocenie prac uwzględnione zostanie oryginalne ujęcie hasła przewodniego. Zgłaszany tekst nie może przekraczać 10 stron obliczeniowych (18 000 znaków ze spacjami). Przed wysłaniem opowiadania warto zapoznać się z regulaminem dostępnym na stronie festiwalu.

Prace konkursowiczów oceniać będzie Adam Kaczanowski, pisarz i performer, laureat tegorocznej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za książkę „Cele”, za którą jest również nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Opublikował też trzy powieści oraz kilka książek poetyckich. W 2019 roku ukaże się jego zbiór opowiadań „Czego boją się rodzice”.

Termin nadsyłania prac mija 1 sierpnia. Ogłoszenie nazwiska laureata (lub nazwisk laureatów) nastąpi w październiku podczas finału Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu. Zwycięzcy zostaną powiadomieni wcześniej, telefonicznie lub pocztą elektroniczną.

[am]
fot. MILKOVÍ/Unsplash

Tematy: , , , , ,

Kategoria: literackie