Dom Literatury w Łodzi organizuje konkurs literacki inspirowany „Dekameronem” Boccaccia

4 maja 2020


Dom Literatury w Łodzi postanowił zorganizować literacki konkurs internetowy „Dekameron 2020”. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne i publikacje utworów w łódzkim miesięczniku „Kalejdoskop”.

Inspiracją do organizacji konkursu jest arcydzieło literatury światowej ? „Dekameron” Giovanniego Boccaccia. W tej powieści dziesięć osób ? siedem kobiet i trzech mężczyzn, wszyscy szlachetnie urodzeni ? aby uchronić się przed zarazą panującą w mieście we Florencji w roku 1348, udaje się na wieś. Spędzają tam dziesięć dni, w trakcie których każde z nich opowiada po jednej historii. Przy czym codziennie temat opowieści jest inny.

Ponieważ obecnie znajdujemy się w podobnej sytuacji, Dom Literatury w Łodzi uznał, że można się spotkać za pośrednictwem internetu i wzorem bohaterów „Dekameronu” opowiedzieć sobie nawzajem historie. Tym bardziej że ? jak pisał Jonathan Culler w „Teorii literatury” ? „skłonność do słuchania i opowiadania historii jest naturalną cechą każdego człowieka”.

Konkurs trwa pięć tygodni (od 1 maja do 5 czerwca) i w każdym z nich uczestnicy mogą nadsyłać teksty literackie ? prozatorskie lub eseistyczne ? z opisanymi przez siebie historiami. Tematy przewodnie w poszczególnych tygodniach zaczerpnięte zostały z kolejnych rozdziałów „Dekameronu”. Hasło pierwszego tygodnia to: „Rozprawia się o tym, co każdemu najbardziej przypada do smaku”.

Niezależnie od tematyki wiodącej w danym tygodniu, teksty powinny odnosić się do obecnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Jedna osoba może w danym tygodniu nadesłać tylko jeden tekst, czyli w trakcie trwania całego konkursu każdy uczestnik będzie mógł zgłosić maksymalnie pięć tekstów.

Teksty w każdym kolejnym tygodniu można przesyłać do piątku do godziny 12:00 na adres e-mail: dekameron@dom-literatury.pl. Nadsyłane utwory muszą mieć objętość od 3 500 do 9 000 znaków. Najbliższy termin upływa 8 maja. Wtedy też, o godzinie 19:00, ogłoszony zostanie autor zwycięskiego opowiadania z poprzedniego tygodnia oraz prezentowany będzie temat kolejnego tygodnia konkursu.

Dla autorów najlepszych tekstów przewidziano nagrody w wysokości 300 złotych oraz publikacje na stronach Domu Literatury w Łodzi i serwisu internetowego miesięcznika „Kalejdoskop”, a wybrane opowiadania trafią do kolejnych numerów tejże gazety.

W jury konkursu zasiadają: Joanna Drzazga, Marta Zdanowska, Piotr Grobliński, Maciej Robert i Łukasz Kaczyński.

Tematy: , , , ,

Kategoria: literackie