Biedronka organizuje konkurs literacki! Do wygrania dwie nagrody po 100 tysięcy złotych

6 marca 2015

konkurs-literacki-biedronka
Jeronimo Martins Polska S.A., właściciel sieci sklepów Biedronka organizuje konkurs literacki i ilustratorski na książkę dla dzieci „Piórko 2015”. Wartość nagrody, jaką przewidziano dla pisarza i rysownika, bije na głowę wszelkie inne konkursy dla debiutantów i wynosi po 100 tysięcy złotych dla każdego z laureatów.

Konkurs składa się z dwóch etapów: w pierwszym wyłoniony zostanie najlepszy tekst książki dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat, w drugim ? prace ilustratorskie, obrazujące zwycięski tekst. Pierwowzorem akcji „Piórko 2015” jest Pingo Doce Children?s Literature Award, czyli konkurs, który został zrealizowany przez Grupę Jeronimo Martins w Portugalii i cieszył się ogromnym powodzeniem ? zgłoszonych zostało ponad 1500 tekstów i 400 ilustracji.

Konkurs skierowany jest do debiutujących pisarzy oraz ilustratorów i ma na celu przygotowanie wyjątkowej książki dla dzieci. W obydwu kategoriach wybrani zostaną laureaci, którzy otrzymają po 100 tysięcy złotych każdy. Do końca listopada książka, na którą złoży się nagrodzony tekst i wykonane do niego rysunki, trafi do sprzedaży w sklepach sieci Biedronka. Nakład wyniesie aż 50 tysięcy egzemplarzy.

Oceną nadesłanych prac zajmie się jury, w skład którego wchodzą m.in. znani twórcy i dziennikarze. Teksty literackie oceniać będą Agnieszka Karp-Szymańska (przewodnicząca kapituły), Jarosław Gugała, Renata Piątkowska i Rafał Witek. Najlepszego ilustratora wybiorą Katarzyna Nowowiejska (przewodnicząca), Bohdan Butenko, Aleksandra Krzanowska, Elżbieta śmietanka ? Combik. W obu komisjach zasiądzie także przedstawiciel Jeronimo Martins Polska S.A., Alfred Kubczak.

„Pomysł na projekt zrodził się w odpowiedzi na postępujący spadek czytelnictwa oraz malejące zainteresowanie książkami wśród najmłodszych odbiorców. Odchodzenie od czytania książek, pełniących wyjątkową rolę w rozwoju dzieci i młodzieży, stało się problemem ogólnospołecznym, widocznym w całej Europie. W przypadku literatury dziecięcej oznacza to utratę dodatkowej wartości – budowania relacji w rodzinie. Jeszcze do niedawna czytanie książek przez dzieci i rodziców było jednym z najważniejszych wspólnych zajęć. Nadrzędnym celem konkursu 'Piórko 2015. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci’ jest zatem powstrzymanie spadku zainteresowania książką dla dzieci. Służyć ma temu wsparcie kreatywności utalentowanych autorów i ilustratorów, którzy do tej pory tworzyli jedynie do szuflady” – wyjaśniają organizatorzy konkursu.

Konkurs Biedronki został objęty honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Przy jego okazji podejmowane będą liczne działania promujące czytanie książek jako najlepszej drogi do rozwoju dziecięcej wyobraźni i intelektu.

Szczegóły konkursu oraz regulamin są dostępne na dedykowanej stronie internetowej http://piorko2015.biedronka.pl.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: literackie