Wygraj zestawy książek Leopolda Tyrmanda [ZAKOŃCZONY]

16 czerwca 2020

2020 rok ustanowiony został Rokiem Leopolda Tyrmanda. Z powodu pandemii świętowanie tego faktu odbywa się w ograniczonym zakresie, ale koronawirus nie stoi na przeszkodzie, żeby zorganizować konkurs.

Do rozdania mamy cztery zestawy po dwie książki Leopolda Tyrmanda. W każdym pakiecie znajduje się: „Alfabet Tyrmanda”, złożony z uporządkowanych hasłowo mniej lub bardziej znanych wypowiedzi pisarza, oraz książka „U brzegów jazzu”, w której autor dał upust swojej fascynacji muzyką jazzową. Nagrody ufundowało Wydawnictwo MG. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na dwa poniższe pytania.

Pytania konkursowe brzmią następująco: (1) Kiedy Leopold Tyrmand wyjechał z Polski, udając się na emigrację? Podaj dokładną datę. (2) Jak nazywa się festiwal jazzowy, którego nazwę wymyślił Leopold Tyrmand?

?
Konkurs rozstrzygnięty. Prawidłowe odpowiedzi brzmią: (1) Pisarz wyjechał z Polski w dniu 15 marca 1965 roku, (2) Tyrmand wymyślił nazwę festiwalu Jazz Jamboree.

Pakiety książek „Alfabet Tyrmanda” + „U brzegów jazzu” otrzymują:

Mateusz Rzeczkowski,
Adam Biegański,
Katarzyna Miotk,
Daniel Stangreciak.

Nagrody zostaną wysłane w ciągu ok. 1-2 tygodni.
?

Odpowiedzi przesyłajcie na adres mailowy redakcji: konkursy.booklips@gmail.com z dopiskiem w temacie „Konkurs z Leopoldem Tyrmandem”.
Zakończenie konkursu w piątek, 26 czerwca, o godzinie 23:59.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez redakcję spośród prawidłowo udzielonych odpowiedzi.

Nie zapomnijcie podać nam swojego imienia, nazwiska i numeru telefonu. Udział w konkursie i przesłanie swoich danych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

Uwaga! Zgłoszenie konkursowe musi zawierać poniższą formułę:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych zgodnie z polityką prywatności strony i regulaminem konkursu”.

Leopold Tyrmand „Alfabet Tyrmanda”

Opis: Leopold Tyrmand wrócił do powojennej Polski z własnej woli. Jednak szybko okazało się, że nowa rzeczywistość tłamsi go zarówno literacko jak i osobowościowo. W połowie lat 60. wyemigrował i osiadł w Stanach Zjednoczonych, gdzie próbował stać się autorem anglojęzycznym.

Literacka aktywność Leopolda Tyrmanda zamyka się w czterech dekadach, a zawarte w niniejszym tomie wypowiedzi pisarza dokumentują niemal cały ten okres. Pochodzą one ze źródeł, wśród których są: wywiady prasowe, nieznane, niepublikowane dotąd notatniki czy też materiały służb PRL pozyskane z podsłuchu.

Tyrmandowi nieobce było hasłowe porządkowanie wypowiedzi. Dowodzi tego jego książka pt. „Zapiski dyletanta”. To właśnie ona stała się konstrukcyjnym wzorem niniejszego tomu, w którym znalazły się szczere, wręcz bezkompromisowe oceny znajomych, pisarzy czy ludzi władzy. Są tu również społeczno-polityczne diagnozy, migawki z peerelowskiej rzeczywistości i wrażenia z podróży po Europie czy USA.

Podejmując lekturę „Alfabetu Tyrmanda” czytelnik wychodzi na spotkanie z pisarzem, którego w jakimś stopniu zna, ale także takim jego obliczem, którego zupełnie się nie spodziewa.

Leopold Tyrmand „Alfabet Tyrmanda”

Opis: Leopold Tyrmand, prekursor jazzu w Polsce, odpowiada na pytanie: co to jest jazz!

Książka ta nie ma charakteru ani formy podręcznika, leksykonu lub jakiegokolwiek vademecum w sprawach jazzu. Ma charakter eseju wypełnionego rozważaniami, zawierającego nieco informacji i dużo zupełnie osobistych impresji. Jest pochyleniem się nad problemem. Zagadnienie rozlewa się szeroko, obejmuje obszar ogromny, omywa różne dziedziny współczesnej kultury, wiąże się nierozerwalnie z codziennością ? tak jak obyczaj i sztuka przenikają się we współczesności ze zjawiskiem trudnym i socjologicznie mało zbadanym, a zwanym na co dzień życiem rozrywkowym.

Czy książka ta odpowie generalnie na pytanie: co to jest jazz? Chyba nie, chociaż jej ambicją jest zawarcie i przekazanie czytelnikowi pewnego kompendium. Powstaje jednak zagadnienie, czy w ogóle można na takie pytanie odpowiedzieć.

Tematy: , , , ,

Kategoria: książkowe