Wygraj „Wspomnienia bitniczki” Diane di Primy! [ZAKOŃCZONY]
W związku z wydaniem pierwszego polskiego przekładu „Wspomnień bitniczki” Diane di Primy wraz z wydawnictwem Officyna przygotowaliśmy dla was konkurs, w którym wygrać możecie egzemplarze książki.
Trzy egzemplarze książki o życiu przedstawicieli jednego z najważniejszych ruchów literacko-kulturowych XX wieku rozlosujemy wśród tych, którzy rozwiążą prawidłowo poniższe zadanie konkursowe.
Zadanie konkursowe jest proste i brzmi: Wymień nazwiska przynajmniej pięciu pisarzy lub poetów, którzy uznawani są za przedstawicieli pokolenia bitników.
Odpowiedzi przesyłajcie na adres mailowy redakcji: booklips@gmail.com z dopiskiem „Bitnicy”.
Zakończenie konkursu w środę, 18 grudnia, o 23:59.
?
Konkurs rozstrzygnięty!
Egzemplarze „Wspomnień bitniczki” Diane di Primy otrzymują:
Marta Makieła
Anna Stankowska
Piotr Cudnok.
Nagrody wyślemy pocztą w ciągu ok. 2 tygodni.
?
Zwycięzcy zostaną wyłonieni losowo spośród prawidłowo nadesłanych odpowiedzi.
Uwaga! Nie zapomnijcie podać nam swoich danych (imię, nazwisko, adres) ? będą nam potrzebne do wysłania nagrody i nie zostaną użyte w żadnym innym celu.
Udział w konkursie i przesłanie swoich danych osobowych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.
„Wspomnienia bitniczki” to druga książka wydana przez łódzką Officynę w nowej serii wydawniczej „Twarze kontrkultury”, która ma przybliżyć polskim czytelnikom zjawiska subkulturowe odpowiedzialne za ukształtowanie się kultury europejskiej i amerykańskiej XX wieku.
„Wspomnienia bitniczki” Diane di Primy to niewątpliwie najsłynniejsza wspomnieniowa, choć nieco sfabularyzowana książka autorstwa jednej z kobiet ze środowiska bitników ? i zarazem najsłynniejszej bitniczki, Diane di Primy. Dzieło to, owiane złą sławą ?pornografii?, istotnie bardzo śmiałe erotycznie, szczere i pozbawione eufemizmów, zostało właśnie z powodów cenzuralnych opublikowane po raz pierwszy w paryskim wydawnictwie Olympia Press. Jest ono zdaniem przeważającej większości krytyków jednym z najciekawszych biograficzno-memuarystycznych dokumentów swoich czasów. Obejmuje głównie dekadę lat 50-tych, od chwili rzucenia studiów przez autorkę i jej zajścia w ciążę, a głównym motywem tomu jest nieskrępowany, hetero i biseksualny seks, uprawiany głównie w gronie ówczesnej artystycznej bohemy amerykańskiej, m.in. w towarzystwie Ginsberga i Kerouaca. Tłem erotycznych przygód bohaterki, niejednokrotnie zabawnych i opisywanych w sposób, zmuszający czasem czytelnika do aktywnej lektury, jest barwny obraz Nowego Jorku lat pięćdziesiątych i pierwsze oznaki politycznych i społecznych zmian, które miały ogarnąć Amerykę w następnym dziesięcioleciu i zmienić jej oblicze. (więcej o książce)
Pierwszą publikacją, która ukazała się w cyklu „Twarze konktrkultury” była książka „Lata sześćdziesiąte” Jenny Diski, jedno z najważniejszych w ostatnich latach spojrzeń na kontestację z perspektywy brytyjskiej. To osobiste, ale zdystansowane, realistyczne, bezpruderyjne i refleksyjne, choć pozbawione taniej nostalgiczności wspomnienia Jenny Diski z najważniejszej dla kontrkultury dekady, którą spędziła w Londynie, obracając się w kręgu ?Swinging London?. Wedle jej własnych słów, ?żałowałam wtedy, że rozpadli się bitnicy, kupowałam ciuchy, chodziłam do kina, zrezygnowałam z wyścigu szczurów, ćpałam, czytałam, brałam udział w demonstracjach ulicznych, leżałam w wariatkowie, uprawiałam seks i uczyłam w szkole, wiodłam więc życie niemal typowe dla kogoś, kto dorastał w latach sześćdziesiątych”. Diski niebanalnie i z humorem analizuje socjologiczne oraz filozoficzne podobieństwa i różnice między dekadą lat sześćdziesiątych a latami osiemdziesiątymi i konserwatywną współczesnością, zajmując się w tym kontekście między innymi problemem tożsamości i miejscem „ja” w obu systemach.
TweetKategoria: książkowe