Wygraj powieści Johna Steinbecka od wydawnictwa Prószyński i S-ka! [ZAKOŃCZONY]

28 lipca 2012


_

Tradycyjnie przy tego typu konkursach zdecydowaliśmy się na wewnątrzredakcyjne wybory. Zadanie nie było łatwe, gdyż prawie wszystkie propozycje zdobyły przynajmniej pojedyncze głosy. Przyznajemy, że nie wszyscy dostosowali się do formuły „krótkiej fraszki z odrobiną humoru”, dlatego wychodząc naprzeciw przesłanym propozycjom w niektórych przypadkach przymknęliśmy oko na długość utworów.

Najwięcej głosów i jednocześnie pierwszą nagrodę w postaci trzech książek Steinbecka („Na wschód od Edenu”, „Myszy i ludzie” oraz „Grona gniewu” zdobyła Małgorzata Warchał za utwór:

Nie kulinarna, drodzy koledzy,
(lecz nie zarzucam Wam braku wiedzy)
jest książka krótka, acz znakomita
(zapachem wina lekko spowita)
o panu Dannym, morowym typie
i jego dzielnej, hożej ekipie,
których przygody zna cały świat.
Oto jest właśnie Tortilla Flat.

Wyróżnienia i nagrody w postaci powieści „Grona gniewu” Steinbecka otrzymują natomiast:

1. Aleksandra Fabisiak za wiersz:

Było sobie kilku panów
A gąsiorek jeden był
Gąsior pełen wina

I nie mieli żadnych planów
Każdy sobie godnie żył
Świata nie przeklinał

Bo gdy wino krąży w żyle
A gąsiorek pusty już
Każdy to twój brat!

Piękne to swawoli chwile
Niech nie siada na nich kurz
I to jest Tortilla Flat!

2. Maja Bohata za przekorną fraszkę:

Ta para usypia skuteczniej niż brom:
Wielki nudziarz Steinbeck, jeszcze większy John.

3. Piotr Liana za balladę:

W Salinas wielka feta, zawitali dziś goście,
Ugości serdeczna Cathy biednych po długim poście.
Dziewczynki już wymyte, już siedzą na werandzie,
Burdelmama wygląda, kto dziany jest w tej bandzie.

Wychodzi jeden mały, a drugi jak dąb rosły,
Georgem zowią małego, Lennie to ten wyniosły.
Bierze ich dłonie Cathy, zaprasza w dom jak mama:
?U mnie wybór szeroki i dziewcząt cała gama.

Są rącze jak te klacze lub słodkie jak karmelki,
Są piersi jak się patrzy, jest biuścik też niewielki.
Mam rude i mam czarne, i blondu nie zabraknie,
Co jedna to głodniejsza, a głodne pieszczot łaknie.?

Już swoją wybrał mały, lecz Lennie wciąż się waha,
Bo tam, gdzie byli wcześniej, napędził obu stracha.
Mówiła, że go kocha i że go potrzebuje,
A on jej złamał kręgi i zwiali niczym szuje.

Cathy podsuwa szczupłą, lecz kościec nadto chudy,
Żeby go nie połamać, trzeba jej utyć wprzódy.
Ruda nieco utyta, lecz wzrost filigranowy,
Zgniecie ją jak precelka i ambaras gotowy.

Wybór przypada Cathy, podsuwa dwa towary,
Starą cizię i młodą, suchutkie jak suchary.
Stara kurwiki w oczach, a młoda ma krok sarni ?
Biorą go pod ramiona, prowadzą do sypialni.

On rzuca się łapczywie, by myszki te wygłaskać,
I iskry sypie z oczu, jęzorem wkoło mlaska,
A one wylęknione, drżą całe jak osina,
I miękną w jego dłoniach jak tania plastelina.

Jeszcze się z nimi dobrze chłopina nie uładził,
pierwszej już łeb ukręcił, a drugą także zgładził.
I pyta się ich ?czemu??, ?co one takie kruche??,
A jego druh już zwęszył, że znowu mają skuchę.

Gramolą się przez okno, bo lincz ich w mieści czeka,
A Cathy ? jak to Cathy ? z decyzjami nie zwleka.
Zabili jej dziewczynki, renoma domu spada,
Czas zwijać już manatki, na wschodzie jest Nevada.

Tam przyszłość i kariera, tam spełni się marzenie,
Co tutaj już staniało, tam jeszcze będzie w cenie.
Żegnaj, moje Salinas, mój ty domie przeklęty,
Do widzenia grzesznikom, mordercom i stukniętym.

Zwycięzcom gratulujemy i prosimy o kontakt na meila redakcji booklips@gmail.com celem podania adresu do wysyłki nagrody. Niebawem następny konkurs!

Ps. Na decyzję redakcji nie miała wpływu ilość polubień zebrana przez uczestników przy konkursowych utworach.

_

Z okazji opublikowania na rynku legendarnej powieści „Grona gniewu” Johna Steinbecka postanowiliśmy wraz z wydawnictwem Prószyński i S-ka zorganizować konkurs, w którym do wygrania są dzieła amerykańskiego pisarza.

Tym razem proponujemy wam literacką zabawę z odrobiną humoru. Polega ona na ułożeniu krótkiej fraszki związanej z Johnem Steinbeckiem, którąkolwiek z jego powieści, występującym w niej bohaterem albo filmową adaptacją.

Swoją propozycję należy zamieścić pod spodem w komentarzach.

Uwaga! Każdy może przesłać tylko jedną fraszkę. Zanim umieścisz swoją propozycję, zastanów się dobrze i sprawdź, czy ktoś nie opublikował już podobnej.

Zakończenie konkursu w piątek, 17 sierpnia, o godzinie 23:59.

Najlepsza, zdaniem redakcji, fraszka nagrodzona zostanie kompletem trzech dotychczas wznowionych przez wydawnictwo Prószyński i S-ka dzieł Steinbecka, czyli powieściami „Na wschód od Edenu”, „Myszy i ludzie” oraz „Grona gniewu”. Autorzy trzech kolejnych podobających się nam fraszek otrzymają po egzemplarzu książki „Grona gniewu”.

Po ogłoszeniu wyników, zwycięzców poprosimy o przesłanie nam swoich adresów, żebyśmy mogli wysłać nagrody.

Udział w konkursie i przesłanie swoich danych osobowych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Uczestnicy konkursu zezwalają portalowi Booklips.pl oraz wydawnictwu Prószyński i S-ka na nieodpłatne umieszczenie nagrodzonych fraszek na swoich stronach internetowych.

John Steinbeck „Grona gniewu”
„Grona gniewu” to nie tylko lekcja historii, przede wszystkim jest to znakomita proza; klasyka w najlepszym gatunku. Rozgrywająca się na przełomie lat 20. i 30. XX wieku historia amerykańskiej rodziny Joadów, którzy w czasach wielkiego kryzysu decydują się opuścić rodzinną Oklahomę pogrążoną w trudnej sytuacji ekonomicznej i w poszukiwaniu pracy, jak wielu innych mieszkańców południowych stanów Ameryki, migrują do Kalifornii. Na miejscu okazuje się jednak, że nie ma ona nic wspólnego z mlekiem i miodem płynącą krainą znaną im z reklamowych folderów. Tam też panuje bezrobocie, a miejscowi są wrogo nastawieni do przybyszów odbierających im ostatnie miejsca pracy. Kontrowersyjna fabuła podkreślająca wyzysk amerykańskich farmerów i ich wykorzenienie, a także zagrożenia, jakie niesie ze sobą kapitalizm, spowodowały, że przez pewien czas zakazano rozpowszechniania powieści. W 1940 roku ?Gronom gniewu? przyznano Nagrodę Pulitzera, w tym samym roku John Ford nakręcił na ich podstawie film, w którym w jednej z głównych ról wystąpił Henry Fonda. Powieść znalazła się też w czołówce 100 książek XX wieku, której listę ogłosił dziennik „Le Monde”.
Więcej na temat książki.
Przeczytaj fragment powieści.

John Steinbeck „Myszy i ludzie”
Piękna opowieść o bezwarunkowej przyjaźni, ludzkich tęsknotach i marzeniach. George Milton i Lennie Small to niezwykły tandem przyjaciół. George jest silnym mężczyzną, a podążający w ślad za nim Lennie ? upośledzonym gigantem o umysłowości małego dziecka. Niezdarny i nieświadomy własnej siły fizycznej nie potrafi dostosować się do społecznych norm i co chwila sprowadza na siebie i George?a mniejsze lub większe nieszczęścia. Nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca, przyjaciele przemierzają pogrążone w Wielkim Kryzysie Stany w poszukiwaniu zarobku i akceptacji. Ich marzeniem i celem, do którego dążą, jest własna farma, na której mogliby wspólnie hodować króliki. „Myszy i ludzie” to jedno z najznakomitszych dzieł literackich Steinbecka. To powieść tak złożona, że wymyka się wszelkim jednoznacznym interpretacjom. Przede wszystkim jest piękną historią wspaniałej przyjaźni i poświęcenia, opowieścią o skomplikowanych relacjach, ludzkich tęsknotach i marzeniach. Ale także parabolą losu człowieka, rodzajem współczesnej baśni dla dorosłych. Powieść „Myszy i ludzie” była trzykrotnie przenoszona na ekran. Najbardziej znaną kreację postaci Lenniego stworzył John Malkovich.
Więcej na temat książki.

John Steinbeck „Na wschód od Edenu”
Powieść uznawana za najwybitniejsze dzieło Steinbecka opowiada o tragicznym losie rodziny Trasków, która na przełomie XIX i XX wieku osiedliła się w dolinie Salinas. Adam Trask, farmer, samotnie wychowuje dwóch synów ? Arona i Kaleba. Chłopcy różnią się od siebie jak woda i ogień, a jedyne co ich łączy, to nieustanna rywalizacja o miłość surowego ojca. Aron jest spokojny i posłuszny, Kal to urodzony buntownik, który żywi wyraźną niechęć do brata i za wszelką cenę chce odnaleźć matkę. Napiętą sytuację między braćmi pogłębia jeszcze miłość do tej samej dziewczyny ? Abry. W końcu Kaleb odnajduje matkę, demoniczną Kathy, w domu publicznym i odkrywa, że jest ona zupełnym przeciwieństwem tego, co uosabia ukochany ojciec. Rozdarcie wewnętrzne, konieczność dokonania wyboru i nadmiar napięć doprowadzają do tragedii? ?Na wschód od Edenu? to jedna z najwybitniejszych i zarazem najpopularniejszych powieści XX wieku. Podczas gdy w warstwie fabularnej jest realistyczną sagą rodziny kalifornijskich ranczerów, jej drugie, głębsze dno można odczytywać jako reinterpretację biblijnej historii o Kainie i Ablu i przypowieść o walce dobra ze złem w człowieku.
Więcej na temat książki.
Przeczytaj fragment powieści.
Przeczytaj naszą recenzję „Na wschód od Edenu”.

Od listopada 2011 roku wydawnictwo Prószyński i S-ka rozpoczęło publikację autorskiej serii dzieł zebranych Johna Steinbecka. Obok najpopularniejszych powieści, w kolekcji nie zabraknie również utworów wcześniej polskiemu czytelnikowi nieznanych lub nieco zapomnianych. Do tej pory na rynku ukazały się: „Na wschód od Edenu”, „Myszy i ludzie” oraz „Grona gniewu”. Następną pozycją ma być „Ulica Nadbrzeżna”. Całość serii zamknie się w kilkunastu tomach.
Przeczytaj biografię Johna Steinbecka.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: książkowe