Wygraj pakiety powieści Philipa Rotha „Kompleks Portnoya” + „Amerykańska sielanka” [ZAKOŃCZONY]

20 lutego 2015

philip-roth-konkurs
Wydawnictwo Literackie zostało wyłącznym wydawcą dzieł Philipa Rotha w Polsce. Z tej okazji wspólnie z krakowską oficyną przygotowaliśmy dla was konkurs, w którym możecie wygrać pakiety pierwszych dwóch powieści opublikowanych w serii wznowień. Są to „Kompleks Portnoya” i „Amerykańska sielanka”.

Trzy pakiety zawierające dwie powieści jednego z najważniejszych amerykańskich pisarzy wydane w nowym opracowaniu i nowej szacie graficznej rozlosujemy wśród osób, które prawidłowo odpowiedzą na dwa pytania konkursowe.

Pytania konkursowe nie powinny sprawić większych trudności wielbicielom pisarza i czytelnikom naszej strony:

1. Jaki tytuł początkowo miała posiadać powieść „Kompleks Portnoya”?
2. Znany amerykański krytyk, Harold Bloom, określił Rotha jednym z czterech najważniejszych amerykańskich pisarzy. Jak nazywają się trzej pozostali?

Odpowiedzi przesyłajcie na adres mailowy redakcji: konkursy.booklips@gmail.com z dopiskiem „Philp Roth w Wydawnictwie Literackim”.
Zakończenie konkursu w piątek 6 marca o 23:59.

?
Konkurs rozstrzygnięty. Prawidłowe odpowiedzi brzmią: 1. „Żydek”, 2. Thomas Pynchon, Cormac McCarthy, Don DeLillo.

Egzemplarze książek Philipa Rotha otrzymują:

Wojciech Radziusz,
Edyta Nocoń,
Izabela Żerucha.

Nagrody wyślemy pocztą w ciągu ok. 2-3 tygodni.
?

Zwycięzcy zostaną wyłonieni losowo spośród prawidłowo nadesłanych odpowiedzi.

Uwaga! Nie zapomnijcie podać nam swoich danych (imię, nazwisko, adres) ? będą nam potrzebne do wysłania nagrody i nie zostaną użyte w żadnym innym celu (po zakończeniu konkursu wszelkie dane są kasowane).

Udział w konkursie i przesłanie swoich danych osobowych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

philip-roth-kompleks

Philip Roth „Kompleks Portnoya”

Opis: Premiera trzeciej powieści Philipa Rotha w styczniu 1969 roku wzburzyła literackim światem ? chodziło o główną postać, która, choć fikcyjna, rozpaliła emocje czytelników. Alexander Portnoy ? rocznik 1933, urodzony w Jersey City w rodzinie żydowskiej, IQ 158 ? leży na kozetce u psychoterapeuty. Akapit za akapitem, kartka za kartką bezlitośnie rozlicza się z historią własną i rodziny. Z matką, której czujne oko chciałoby dopilnować wszystkiego, zwłaszcza tego, co syn je i co z siebie wydala. Z ojcem, od początku dziejów cierpiącym na niestrawności. Z rodzicami w ogóle, bo „Żyd, którego rodzice żyją, jest na ogół biorąc bezradnym niemowlęciem!”. Próbując wydostać się z rodzinnej niewoli, Alex wpada w inną niewolę ? w sidła kompulsywnych erotycznych fantazji. Wyznania Aleksa to przełomowy monolog w dziejach literatury amerykańskiej i światowej. Dla jednych stał się pokoleniowym manifestem. Inni zobaczyli w nim wspaniale ironiczny tekst, w którym tyrady na temat seksualności nie wykluczają rozważań o polityce i religii. Portnoy ? postać stworzona pół wieku temu ? wszedł do kanonu literackich bohaterów, ale nadal pozostaje młody. Zastanawia, drażni, pobudza do myślenia. „Kompleks Portnoya” znalazł się na liście stu najlepszych anglojęzycznych powieści XX wieku sporządzonej przez Modern Library i na liście stu najlepszych anglojęzycznych powieści lat 1923?2005 magazynu „Time”.

philip-roth-sielanka

Philip Roth „Amerykańska sielanka” (premiera 19 luty)

Opis: Gdy dwudziesty wiek zmierzał ku niejednoznacznemu końcowi, Philip Roth podarował nam książkę wielką. Elegię na cześć wszystkich obietnic naszego stulecia: obietnic dobrobytu, porządku społecznego i błogosławieństwa domowego zacisza. Bohaterem „Amerykańskiej sielanki” jest Szwed Levov, uwielbiany sportowiec w szkole średniej w Newark, który dorasta w czasach powojennej prosperity. Żeni się z miss stanu New Jersey, dziedziczy po ojcu fabrykę rękawiczek i przeprowadza się do kamiennego domu w sielskiej osadzie Old Rimrock. I nagle, pewnego dnia w 1968 roku, opuszcza go piękny amerykański sen o szczęściu. Oto ukochana córka Szweda, Merry, wyrosła z kochającej, bystrej dziewczynki na zamkniętą, fanatyczną nastolatkę zdolną do niebywale brutalnego aktu politycznego terroryzmu. Z dnia na dzień Szwed zostaje wyrwany z wytęsknionej amerykańskiej sielanki i rzucony w odmęty szaleństwa. Przykuwająca, napędzana żalem, wściekłością i głębokim zrozumieniem dla opisywanych postaci, powieść ta jest arcydziełem Rotha.

philip-roth-konkurs-2

Philip Roth to jeden z najwybitniejszych żyjących amerykańskich pisarzy. W 1997 roku otrzymał nagrodę Pulitzera za powieść „Amerykańska sielanka”. W 1998 został w Białym Domu uhonorowany odznaczeniem National Medal of Arts, a w 2002 najwyższym wyróżnieniem Amerykańskiej Akademii Sztuk Pięknych i Literatury ? Gold Medal in Fiction, wcześniej przyznanego takim pisarzom jak m.in. John Dos Passos, William Faulkner i Saul Bellow. Roth dwukrotnie otrzymał National Book Award, w 1960 za swą pierwszą książkę, Goodbye, Columbus, i w 1996 za „Teatr Sabbata”. Również dwukrotnie przyznano mu National Book Critics Circle Award i aż trzy razy PEN/Faulkner Award. W 2005 roku książka „Spisek przeciwko Ameryce” została wyróżniona nagrodą Amerykańskiego Stowarzyszenia Historyków jako „wybitna powieść historyczna o tematyce amerykańskiej wydana w sezonie 2003?2004” a także nagrodą imienia W. H. Smitha jako Najlepsza Książka Roku, już po raz drugi, jako pierwszemu pisarzowi w czterdziestosześcioletniej historii tej nagrody. W 2005 roku Roth został trzecim żyjącym pisarzem amerykańskim, którego dorobek opublikowano w prestiżowej serii Library of America. W kolejnych latach otrzymał nagrody PEN/Nabokov Award (2006) i PEN/Bellow Award (2007). W roku 2011 w Białym Domu odebrał National Humanities Medal a także został czwartym laureatem nagrody Man Booker International Prize. W 2012 uhonorowano go najwyższym wyróżnieniem hiszpańskim ? nagrodą Księcia Asturii, a w 2013 otrzymał najwyższe odznaczenie francuskie, Order Komandora Legii Honorowej.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: książkowe