Wygraj pakiety książek z okazji premiery serii „Iwaszkiewicz 2.0” [ZAKOŃCZONY]

26 września 2021

Z okazji premiery serii „Iwaszkiewicz 2.0”, w ramach której ukażą się powieści, reportaże, opowiadania, eseje, wspomnienia i listy Jarosława Iwaszkiewicza, wspólnie z Wydawnictwem Marginesy przygotowaliśmy dla was konkurs.

Do rozdania mamy trzy pakiety, w skład których wchodzą rozpoczynająca serię powieść historyczna „Czerwone tarcze” Jarosława Iwaszkiewicza oraz wznowienie „Pra”, fascynującej, wzruszającej i prawdziwej opowieści o rodzinie Iwaszkiewiczów autorstwa prawnuczki pisarza – Ludwiki Włodek. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na poniższe dwa pytania.

Pytania konkursowe brzmią następująco: (1) Jarosław Iwaszkiewicz był wielokrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nobla, choć laureatem nigdy nie został. W którym roku otrzymał nominację po raz pierwszy? (2) Które dzieło Iwaszkiewicza – powieść, opowiadanie lub inny utwór – uważasz za najlepsze? Podaj tytuł i uzasadnij jednym zdaniem.


Konkurs rozstrzygnięty. Prawidłowa odpowiedź na pytanie (1) brzmi: w 1957 roku. W odpowiedzi na pytanie (2) podaliście wiele tytułów z ciekawymi uzasadnieniami. Ostatecznie w wewnątrzredakcyjnym głosowaniu zdecydowaliśmy, że nagrody otrzymają:

Małgorzata Piekutowska,
Michał Paweł Urbaniak,
Jarosław Kacerka.

Nagrody zostaną wysłane w ciągu ok. 1-2 tygodni (w zależności od tego, kiedy otrzymamy komplet adresów od laureatów).

Odpowiedzi przesyłajcie na adres mailowy redakcji: konkursy.booklips@gmail.com z dopiskiem w temacie „Iwaszkiewicz 2.0 w Wydawnictwie Marginesy”.

Zakończenie konkursu w czwartek, 7 października, o godzinie 23:59.
Zwycięzcy zostaną wyłonieni spośród osób, które prawidłowo odpowiedzą na pierwsze pytanie i udzielą najciekawszych, zdaniem redakcji, odpowiedzi na drugie pytanie.

Nie zapomnijcie podać nam swojego imienia, nazwiska i numeru telefonu. Udział w konkursie i przesłanie swoich danych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

Uwaga! Zgłoszenie konkursowe musi zawierać poniższą formułę:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych zgodnie z polityką prywatności strony i regulaminem konkursu”.

Jarosław Iwaszkiewicz „Czerwone tarcze”

Opis: Ponadczasowa opowieść o odrodzeniu Królestwa Polskiego. XII wiek. Czas krucjat, pańszczyzny i bratobójczych walk. Książę Henryk Sandomierski, syn Bolesława Krzywoustego, wyrusza w niebezpieczną podróż przez Europę. Zostawia za sobą rozbitą na dzielnice Polskę targaną konfliktami między pomniejszymi i chorobliwie ambitnymi władcami. Odwiedza przepełnione cichym dostojeństwem klasztory i tętniące życiem zamki. Trafia do Rzymu, do Palermo, a stamtąd do Ziemi Świętej, gdzie wraz templariuszami walczy ramię w ramię z Saracenami. Przez lata towarzyszy mu wizja korony i tego, co symbolizuje – Polski zjednoczonej, silnej, rządzonej żelazną, ale sprawiedliwą ręką jednego władcy.

Kiedy książę wraca do Sandomierza, ma już plan działania i mimo trudności stara się wcielać go w życie. Czy posiada jednak wystarczającą charyzmę? Czy ten nasz polski Hamlet, melancholik i marzyciel potrafi zdobyć się na okrucieństwo i bezwzględność? Na akty barbarzyństwa? Ile zdoła poświęcić ze swojego idealizmu, żeby scentralizować władzę?

Iwaszkiewicz pisał „Czerwone tarcze” jako remedium na beznadzieję sytuacji politycznej panującej w Europie w latach trzydziestych XX w., przygnębiony obowiązkami dyplomatycznymi na placówce w Kopenhadze.

Ludwika Włodek „Pra. Iwaszkiewiczowie. Opowieść o rodzinie”

Opis: Nowe i uzupełnione wydanie najbardziej fascynującej książki o rodzinie Iwaszkiewiczów, napisanej przez prawnuczkę Anny i Jarosława.

Ludwika Włodek poruszyła wątki dotąd przez biografów marginalizowane. Opowiedziała losy całej rodziny – aż do dzisiaj. Pokazała Iwaszkiewicza uwikłanego w sprawy żony, córek i wnuków. Rozdartego pomiędzy ukraińską przeszłością i warszawską codziennością. Zaangażowanego w sprawy publiczne i domowe. Myślącego o dalekich podróżach i tęskniącego do kochanków. Dotąd nikt z taką odwagą, a jednocześnie delikatnością nie opisał stosunków panujących na Stawisku, w domu, w którym Anna i Jarosław spędzili większość swojego długiego życia i w którym, jako mała dziewczynka, mieszkała także autorka. Rozmawiała z rodziną, a także z przyjaciółmi pisarza i jego bliskich. Czytała ich nieopublikowane listy, wspomnienia i pamiętniki.

Tak powstała przejmująca opowieść: miejscami tragiczna, miejscami zabawna, pełna anegdot i obalająca wiele mitów.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: książkowe