Wygraj „Najpiękniejszą dziewczynę w mieście” Charlesa Bukowskiego! [ZAKOŃCZONY]

9 września 2014

Najpiekniejsza_dziewczyna_konkurs
Z okazji wypuszczenia na rynek serii wznowień dzieł Charlesa Bukowskiego wspólnie z wydawcą książek, Oficyną Literacką Noir sur Blanc, przygotowaliśmy dla was konkurs, w którym wygrać możecie egzemplarze zbioru opowiadań „Najpiękniejsza dziewczyna w mieście”.

Trzy egzemplarze książki zawierającej opowiadania, które stanowią kwintesencję twórczości Bukowskiego, rozlosujemy wśród tych, którzy prawidłowo odpowiedzą na pytanie konkursowe.

Pytanie konkursowe jest proste i brzmi: W ostatnich latach twórczość Bukowskiego przeżywa w Internecie swój renesans. Podaj tytuł (polski lub angielski) słynnego wiersza autora zaadresowanego do młodych pisarzy, który często pojawia się w podkładzie klipów motywacyjnych publikowanych na Youtube, a także został wykorzystany w reklamie szkockiej whisky.

Odpowiedzi przesyłajcie na adres mailowy redakcji: konkursy.booklips@gmail.com z dopiskiem „Najpiękniejsza dziewczyna w mieście Bukowskiego”.
Zakończenie konkursu we wtorek, 23 września, o godzinie 23:59.

?
Konkurs rozstrzygnięty! Prawidłowa odpowiedź brzmi: „So, you want to be a writer?” (z ang. „Znaczy chcesz być pisarzem?”.

Egzemplarze zbioru opowiadań „Najpiękniejsza dziewczyna w mieście” otrzymują:

Wojciech Ścisło
Maciej Marcinowski
Julita Hałun.

Nagrody wyślemy pocztą w ciągu ok. 2-3 tygodni.
?

Zwycięzcy zostaną wyłonieni losowo spośród prawidłowo nadesłanych odpowiedzi.

Uwaga! Nie zapomnijcie podać nam swoich danych (imię, nazwisko, adres) ? będą nam potrzebne do wysłania nagrody i nie zostaną użyte w żadnym innym celu (po zakończeniu konkursu wszelkie dane są kasowane).

Udział w konkursie i przesłanie swoich danych osobowych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

bukowski-wznowienia

W serii wznowień dzieł Charlesa Bukowskiego oficyna Noir Sur Blanc zamierza przybliżyć niedostępne od jakiegoś czasu tytuły legendarnego amerykańskiego pisarza. W pierwszej kolejności na rynek trafiły „Szmira” i „Najpiękniejsza dziewczyna w mieście”. W październiku powinniśmy spodziewać się zbioru opowiadań „Kłopoty to męska specjalność”. W przygotowaniu są również „Faktotum” oraz wybór wierszy Bukowskiego w nowym wydaniu. Format wznowień jest większy od dotychczas publikowanych książek.

„Najpiękniejsza dziewczyna w mieście” – opowiadania z tego tomu stanowią kwintesencję twórczości Bukowskiego; z bezwzględną szczerością, bez upiększania opisuje w nich jedyny świat, w którym czuł się swojsko – i on, i wytwory jego literackiej wyobraźni – świat pijaków, dziwek, rozmaitych wykolejeńców i outsiderów. (kliknij tutaj, żeby przeczytać fragment jednego opowiadania)

„Szmira” – przewrotnie zadedykowana „złemu pisarstwu” powieść jest błyskotliwym, dowcipnym i niezwykle kunsztownym pastiszem stylów i konwencji występujących w brukowej prozie. Stanowi wyjątkową pozycję w twórczości Charlesa Bukowskiego, jest jego ostatnią powieścią. Oprócz zabawnej i parodiującej kryminał formy, czuje się jednak także powiew śmierci, bohater wyraża często swoje dekadenckie i pesymistyczne poglądy, przeplatane niezwykle humorystycznymi i jak zwykle u Bukowskiego soczystymi dialogami.

„Kłopoty to męska specjalność” – kilkanaście opowiadań pisanych żywym językiem, często dialogiem; czytelnik z bliska więc patrzy na „parszywy świat” oczami narratora, któremu tania whisky pomaga nadzwyczaj trzeźwo go pokazywać. Ten świat to rzeczywistość prostych faktów, fizjologii, seksu i alkoholu. Groteskowa zabawa faktem, lapidarny styl i celność opisu świadczą o wysokiej randze literackiej Bukowskiego.

Charles Bukowski urodził się w 1920 roku w Andernach, w Niemczech. Kiedy miał trzy lata, jego rodzice wyemigrowali do USA. Dorastał w ubogich, robotniczych dzielnicach Los Angeles, gdzie dobrze poznał smak niedostatku. Doświadczał go także i później. Pierwsze opowiadanie opublikował w roku 1944, nieprędko jednak doceniono jego talent – długo musiał utrzymywać się z pracy fizycznej i różnych dorywczych zajęć, często bywał bez grosza i bez dachu nad głową, zdany na łaskę przypadkowych ludzi. Dopiero w dwu ostatnich dekadach życia pisarstwo zaczęło przynosić mu spore dochody. Twórczość Bukowskiego stanowi niepowtarzalne zjawisko w świecie zachodniej literatury. Często stawiany na równi z Hemingwayem i Henrym Millerem, zyskał uznanie krytyki i czytelników przede wszystkim za wspaniałe wyczucie formy, doskonale lapidarny styl i autentyzm. Powodem niesłabnącej fascynacji jego prozą jest też bez wątpienia awanturnicze życie, które z upodobaniem trwonił na inne swoje pasje: kobiety, alkohol, hazard. Jedynym światem, w którym czuł się naprawdę swojsko i którego reguły w pełni zaakceptował, był świat pijaków, dziwek, wykolejeńców i nieudaczników, ludzi wyobcowanych ze społeczeństwa i niezdolnych, tak jak on, nagiąć się do życia w kieracie. Otaczająca go atmosfera skandalu i prowokacji, przebijająca z jego prozy postawa buntownika, krytycznie nastawionego do akademickich, komercyjnych nurtów literatury amerykańskiej, obalanie obyczajowych tabu, dosadny, często wulgarny język sprawiły, że stał się kultową postacią literackiego podziemia i idolem pokolenia bitników. Pozostawił po sobie bogaty dorobek w postaci ponad trzydziestu książek: powieści, opowiadań, zbiorków poezji. Zmarł 9 marca 1994 roku w swoim domu w San Pedro, który jest dziś celem swoistych pielgrzymek wielbicieli jego niezwykłego talentu.

Tematy: , , , ,

Kategoria: książkowe