Wygraj egzemplarze „Szklanego klosza” Sylvii Plath [ZAKOŃCZONY]

4 lutego 2019


Z okazji wznowienia przez oficynę Marginesy od dawna niedostępnej powieści „Szklany klosz” Sylvii Plath w tłumaczeniu Miry Michałowskiej wspólnie z wydawcą książki postanowiliśmy zorganizować konkurs.

Do rozdania mamy pięć egzemplarzy tej niezwykle emocjonalnej, kultowej powieści, która zapisała się w kanonie XX-wiecznej literatury amerykańskiej. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na dwa poniższe pytania.

Pytania konkursowe brzmią następująco: (1) „Szklany klosz” początkowo był publikowany pod pseudonimem Victoria Lucas. W którym roku ukazało się pierwsze wydanie książki pod prawdziwym nazwiskiem autorki? (2) Która znana hollywoodzka aktorka wcieliła się w Sylvię Plath w filmie biograficznym poświęconym pisarce? Podaj jej imię i nazwisko.

?
Konkurs rozstrzygnięty. Prawidłowe odpowiedzi brzmią: (1) we wrześniu 1966 roku (2) Gwyneth Paltrow.

Egzemplarze powieści „Szklany klosz” otrzymują:

Sylwia Borowska-Monkiewicz,
Marta Walusiak,
Adrian Osiecki,
Paweł Krzemiński,
Jacek Makaś.

Nagrody wyślemy pocztą w ciągu ok. 2 tygodni.
?

Odpowiedzi przesyłajcie na adres mailowy redakcji: konkursy.booklips@gmail.com z dopiskiem w temacie „Sylvia Plath ? Szklany klosz”.
Zakończenie konkursu w niedzielę, 17 lutego 2019 roku, o godzinie 23:59.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez redakcję spośród prawidłowo udzielonych odpowiedzi.

Nie zapomnijcie podać nam swojego imienia, nazwiska i numeru telefonu. Udział w konkursie i przesłanie swoich danych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

Uwaga! Zgłoszenie konkursowe musi zawierać poniższą formułę: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych zgodnie z polityką prywatności strony i regulaminem konkursu”.

Opis wydawcy: Esther jest wyjątkowo inteligentna, piękna, utalentowana, jednak powoli jej świat się rozpada ? i być może nie ma już dla niej ratunku. Kiedy ma dziewiętnaście lat, przyjeżdża do Nowego Jorku ? miasta spełnienia, szczęścia, zabawy, kariery ? na miesięczny staż w redakcji miesięcznika dla dziewcząt. Ma poznać miasto, spędzić miło czas. Esther nie potrafi się jednak odnaleźć. Nie ma ochoty na nocne zabawy, nie umie znaleźć odpowiedniego towarzystwa, jest zniechęcona. Odkrywa, że dobre oceny, które zawsze zdobywała w szkole, tutaj nie mają znaczenia. Esther nie umie zdecydować, na czym jej zależy, co ją interesuje, czy w ogóle istnieje taka rzecz. Nie czuje się taka jak inne dziewczyny ? śliczne, uśmiechnięte i zadowolone z życia. Przychodzi załamanie?

Sylvia Plath, w swojej kanonicznej powieści, brawurowo wciąga czytelników w chorobę Esther, a jej załamanie nerwowe jest przedstawione w tak wiarygodny sposób, że wydaje się racjonalne. „Szklany klosz” to podróż do najmroczniejszych i najbardziej przerażających zakamarków ludzkiej psychiki. Powieść ukazała się pod pseudonimem Victoria Lucas w Wielkiej Brytanii w styczniu 1963 roku. Niecały miesiąc później Sylvia Plath popełniła samobójstwo.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: książkowe