Wygraj egzemplarze powieści „Miedziaki” Colsona Whiteheada [ZAKOŃCZONY]

8 grudnia 2019


We współpracy z Wydawnictwem Albatros przygotowaliśmy konkurs, w którym możecie wygrać egzemplarze najnowszej powieści Colsona Whiteheada pt. „Miedziaki”.

Do rozdania mamy trzy egzemplarze książki, w której laureat Nagrody Pulitzera i National Book Award za „Kolej podziemną” podejmuje kolejny dramatyczny wątek z historii Ameryki. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na dwa poniższe pytania.

Pytania konkursowe brzmią następująco: (1) Historia opisana w „Miedziakach” zainspirowana jest sprawą autentycznego zakładu poprawczego, który funkcjonował na Florydzie. Jak nazywała się owa placówka? (2) W którym roku prezydent Lyndon B. Johnson podpisał ustawę o prawie do głosowania, która znosiła Prawa Jima Crowa i segregację rasową w Stanach Zjednoczonych?

?
Konkurs rozstrzygnięty. Prawidłowe odpowiedzi brzmią: (1) Florida School for Boys, znana również jako Arthur G. Dozier School for Boys, (2) w 1965 roku.

Egzemplarze powieści „Miedziaki” otrzymują:

Joanna Miękina,
Michał Pauliński,
Krzysztof Stachel.

Nagrody zostaną wysłane w ciągu ok. 1 tygodnia.
?

Odpowiedzi przesyłajcie na adres mailowy redakcji: konkursy.booklips@gmail.com z dopiskiem w temacie „Colson Whitehead ? Miedziaki”.
Zakończenie konkursu we wtorek, 17 grudnia, o godzinie 23:59.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez redakcję spośród prawidłowo udzielonych odpowiedzi.

Nie zapomnijcie podać nam swojego imienia, nazwiska i numeru telefonu. Udział w konkursie i przesłanie swoich danych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

Uwaga! Zgłoszenie konkursowe musi zawierać poniższą formułę (inaczej nie będzie brane pod uwagę):

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych zgodnie z polityką prywatności strony i regulaminem konkursu”.

Opis: Akcja powieści rozgrywa się na Florydzie w latach 60. XX wieku, a fabuła koncentruje się na losach dwóch chłopców skazanych na pobyt w poprawczaku.

Gdy idee ruchu na rzecz praw obywatelskich docierają wreszcie do Frenchtown, czarnej dzielnicy Tallahassee, Elwood Curtis postanawia wziąć sobie do serca słowa dr. Martina Luthera Kinga i nabiera przekonania, że jest „równie dobry jak każdy inny”. Choć rodzice go porzucili, jego babcia dba, by trzymał się z dala od kłopotów, Elwood jest więc na dobrej drodze do dostania się do lokalnego college?u dla kolorowych.

Ale kiedy jest się czarnym chłopcem żyjącym we wczesnych latach 60. XX wieku na amerykańskim Południu, gdzie stosunki społeczne wciąż regulują prawa Jima Crowa, niewinny błąd może przekreślić nadzieje na świetlaną, a nawet jakąkolwiek, przyszłość.

Elwood zostaje skazany na pobyt w poprawczaku nazywanym „Miedziakiem” (The Nickel Academy), którego misją jest „fizyczne, intelektualne i moralne” kształtowanie młodocianych przestępców, tak żeby pod jego pieczą wyrośli na „uczciwe i honorowe” jednostki.

W rzeczywistości Akademia okazuje się groteskową komnatą grozy, gdzie sadystyczna kadra bije i wykorzystuje seksualnie uczniów, korupcja i kradzieże są powszechne, a każdy chłopiec, który odważy się na opór, przepadnie bez wieści.

Ten zakład poprawczy na Florydzie istniał naprawdę ? przez sto jedenaście lat przewinęły się przez niego tysiące podopiecznych, których bezlitośnie katowano, poniżono i łamano.

Druzgocąca, porażająca i niezwykle ambitna powieść, która dowodzi, że Colson Whitehead jest pisarzem w szczytowej formie.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: książkowe