Wygraj egzemplarze powieści „Maszyny takie jak ja” Iana McEwana [ZAKOŃCZONY]

9 stycznia 2020


We współpracy z Wydawnictwem Albatros przygotowaliśmy konkurs, w którym możecie wygrać egzemplarze najnowszej powieści Iana McEwana zatytułowanej „Maszyny takie jak ja”.

Do rozdania mamy trzy egzemplarze książki, w której laureat Nagrody Bookera rozważa fundamentalne kwestie ? moralne i etyczne ? dotyczące naszej niedalekiej przyszłości. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na dwa poniższe pytania.

Pytania konkursowe brzmią następująco: (1) Kto wymyślił słowo „robot”? Podaj imię i nazwisko. (2) W powieści „Maszyny takie jak ja” występuje brytyjski naukowiec Alan Turing. Które wcześniejsze dzieło McEwana w dużej części rozgrywało się w posiadłości Bletchley Park, gdzie Turing zaprojektował urządzenie do łamania kodów Enigmy? Podaj tytuł tego dzieła.

?
Konkurs rozstrzygnięty. Prawidłowe odpowiedzi brzmią: (1) Josef Čapek (jego brat, Karel, którego najczęściej wskazywaliście, jedynie słowo upowszechnił), (2) „The Imitation Game”.

Egzemplarze powieści „Maszyny takie jak ja” otrzymują:

Mirosław Jerzyk,
Dawid Zalewski,
Iwona Matelska.

Nagrody zostaną wysłane w ciągu ok. 1-2 tygodni.
?

Odpowiedzi przesyłajcie na adres mailowy redakcji: konkursy.booklips@gmail.com z dopiskiem w temacie „Ian McEwan ? Maszyny takie jak ja”.
Zakończenie konkursu w niedzielę, 19 stycznia, o godzinie 23:59.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez redakcję spośród prawidłowo udzielonych odpowiedzi.

Nie zapomnijcie podać nam swojego imienia, nazwiska i numeru telefonu. Udział w konkursie i przesłanie swoich danych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

Uwaga! Zgłoszenie konkursowe musi zawierać poniższą formułę (inaczej nie będzie brane pod uwagę):

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych zgodnie z polityką prywatności strony i regulaminem konkursu”.

Opis: Prowokacyjna i wcale nie nieprawdopodobna historia, będąca przestrogą przed śmiałymi wynalazkami człowieka, które niepostrzeżenie wymykają się spod kontroli?

Wielka Brytania przegrała wojnę o Falklandy, rząd Margaret Thatcher chwieje się w posadach, a Alan Turing osiąga przełom w pracy nad sztuczną inteligencją. W świecie nie do końca podobnym do tego, który znamy, dwoje kochanków i? robot zostaną poddani niezwykłej próbie? człowieczeństwa.

Londyn, lata 80. XX wieku w alternatywnej rzeczywistości. Charlie, człowiek bez właściwości, lekkomyślnie dryfujący przez życie i unikający jak ognia pełnoetatowej pracy, skrupulatne planuje swój przyszły związek z Mirandą. Nie wie, że błyskotliwa studentka, córka znanego literata mieszkająca piętro wyżej, skrywa szokujący sekret. Otrzymany spadek Charlie przeznacza w całości na Adama, który należy do pierwszej partii syntetycznych ludzi. Wspólnie z piękną sąsiadką konfigurują jego osobowość. Ten niemal doskonały okaz ludzki ? piękny, silny i mądry ? stworzy z Charliem i Mirandą uczuciowy i emocjonalny trójkąt. Już wkrótce cała trójka stanie przed głębokim dylematem moralnym, który doprowadzi do gwałtownego kryzysu w tym asymetrycznym związku.

Nowa przewrotna powieść Iana McEwana stawia fundamentalne pytanie o istotę człowieczeństwa. Co tak naprawdę czyni nas ludźmi: to, co robimy, czy to, jacy jesteśmy? Czy dzieło może przerosnąć twórcę? Czy maszyna może oddać wielowymiarowość ludzkiej natury i odnaleźć się w świecie, w którym nic nigdy nie jest czarno-białe?

Tematy: , , , ,

Kategoria: książkowe