banner ad

Wygraj egzemplarze powieści „Dendryty” Kallii Papadaki [ZAKOŃCZONY]

27 czerwca 2020

Z okazji polskiej premiery wyróżnionej Nagrodą Literacką Unii Europejskiej powieści „Dendryty” Kallii Papadaki przygotowaliśmy dla was konkurs, w którym możecie wygrać egzemplarze tej książki ufundowane przez Wydawnictwo Wyszukane.

Do rozdania mamy trzy egzemplarze opowieści o greckich imigrantach, bezlitośnie rozprawiającej się z mitem amerykańskiego snu i tymi, którzy ten mit budują. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na dwa poniższe pytania.

Pytania konkursowe brzmią następująco: (1) Co to jest dendryt i od jakiego słowa pochodzi ta nazwa? (2) Czy nakładem Wydawnictwa Wyszukanego ukazały się już do tej pory jakieś inne ? poza „Dendrytami” ? książki uhonorowane Nagrodą Literacką Unii Europejskiej? Jeśli tak, to ile? Podaj tytuły.

?
Konkurs rozstrzygnięty. Prawidłowe odpowiedzi brzmią: (1) dendryt to wypustka komórki nerwowej, ale także agregat drobnych kryształów, wykres przypominający kształtem rozgałęzione drzewo i graf, który jest acykliczny i spójny. Nazwa pochodzi od greckiego słowa déndron, oznaczającego drzewo, (2) nakładem Wydawnictwa Wyszukanego ukazała się jeszcze jedna (poza „Dendrytami”) książka uhonorowana Nagrodą Literacką Unii Europejskiej: „Wyspa Krach”, ale 13 lipca ma premierę „Średni współczynnik szczęścia”, więc ostatecznie ją też można było uwzględnić (w planach jest trzecia, „Na pół”, ale dopiero za kilka miesięcy).

Egzemplarze powieści „Dendryty” Kallii Papadaki otrzymują:

Milena Szulczewska,
Grzegorz Borowski,
Emilia Mazurkiewicz.

Nagrody zostaną wysłane w ciągu ok. 1-2 tygodni.
?

Odpowiedzi przesyłajcie na adres mailowy redakcji: konkursy.booklips@gmail.com z dopiskiem w temacie „Kallia Papadaki ? Dendryty”.
Zakończenie konkursu we wtorek, 7 lipca, o godzinie 23:59.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez redakcję spośród prawidłowo udzielonych odpowiedzi.

Nie zapomnijcie podać nam swojego imienia, nazwiska i numeru telefonu. Udział w konkursie i przesłanie swoich danych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

Uwaga! Zgłoszenie konkursowe musi zawierać poniższą formułę:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych zgodnie z polityką prywatności strony i regulaminem konkursu”.

Opis: „Camden leży w stanie New Jersey, naprzeciw Filadelfii. Oba miasta dzieli rzeka Delaware, a łączą je dwa mosty: Benjamina Franklina i Walta Whitmana. Camden było etnicznym tyglem, rozwinięty przemysł oferował pracę imigrantom. Wszystko zmieniło się po drugiej wojnie światowej. Zakłady przemysłowe przeniesiono do stanów zachodnich i do Meksyku. Zabrakło pracy, lecz miasto zalała nowa fala portorykańskich i afroamerykańskich emigrantów szukających lepszego życia. We wrześniu 1949 roku weteran wojenny Howard Unruh zabił w East Camden trzynaście osób w ciągu dwunastu minut. Był pierwszym masowym mordercą w historii Stanów Zjednoczonych. W następnych latach trzech burmistrzów Camden osądzono i skazano na karę więzienia za korupcję. W roku 2012 miasto miało najwyższy wskaźnik przestępczości w Stanach Zjednoczonych. Obecnie około 40% mieszkańców żyje poniżej granicy ubóstwa. Takie są twarde fakty. Poza nimi, jakiekolwiek podobieństwo do osób, nazwisk i sytuacji jest przypadkowe i nie ma żadnego związku z rzeczywistością”.

„Dendryty” Kallii Papadaki, wyróżnione w 2017 roku Literacką Nagrodą Unii Europejskiej są jedną z najlepszych greckich powieści ostatnich lat. Przedstawiają losy kilkorga imigrantów w pierwszym, drugim i trzecim pokoleniu, osiadłych w mieście Camden. Ich losy pokazane są w wahadle czasu oscylującym od 1919 do 1982 roku. Powieść stanowi poruszające studium trudu istnienia na uchodźstwie. Pokazuje zależność między losami jednostek a losem miasta oraz wpływ polityki ? tej wielkiej i tej lokalnej ? na koleje życia prostych ludzi. Czy „amerykański sen” i wiara w „mogę wszystko” to iluzja? Drogi Czytelniku rozstrzygnij sam.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: książkowe