Wygraj egzemplarze książki „Polki na Montparnassie” Sylwii Zientek [ZAKOŃCZONY]

4 lipca 2021

Wspólnie z Wydawnictwem Agora przygotowaliśmy dla was konkurs, w którym do wygrania są egzemplarze książki „Polki na Montparnassie” Sylwii Zientek.

Do rozdania mamy trzy egzemplarze publikacji przedstawiającej zawiłe historie polskich malarek żyjących w legendarnej dzielnicy Paryża, gdzie nieustannie walczyły o swoją pozycję i starały się wychodzić poza narzucone normy epoki. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na poniższe pytanie.

Pytanie konkursowe brzmi następująco: Którą polską malarkę cenisz najbardziej i dlaczego? Uzasadnij jednym zdaniem.


Konkurs rozstrzygnięty. Wśród wielu ciekawych wypowiedzi, które podawaliście, padły m.in. takie nazwiska, jak Tamara Łempicka, Mela Muter, Anna Bilińska-Bohdanowicz, Hanna Bakuła, Zofia Stryjeńska, Olga Boznańska czy Aniela Pająkówna.

W redakcyjnym głosowaniu wyłoniliśmy laureatów konkursu. Egzemplarze książki „Polki na Montparnassie” Sylwii Zientek otrzymują:

Ewa Piotrzkowska,
Alicja Pangowska,
Paulina Medoń-Jagieła.

Nagrody zostaną wysłane w ciągu ok. 1-2 tygodni (w zależności od tego, kiedy otrzymamy komplet adresów od laureatów).

Odpowiedzi przesyłajcie na adres mailowy redakcji:  konkursy.booklips@gmail.com z dopiskiem w temacie „Polki na Montparnassie”.
Zakończenie konkursu w środę, 14 lipca, o godzinie 23:59.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni spośród najciekawszych zdaniem redakcji odpowiedzi.

Nie zapomnijcie podać nam swojego imienia, nazwiska i numeru telefonu. Udział w konkursie i przesłanie swoich danych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

Uwaga! Zgłoszenie konkursowe musi zawierać poniższą formułę:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych zgodnie z polityką prywatności strony i regulaminem konkursu”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Booklips.pl (@booklips)

Opis: Artystki burzą stary świat. Nieznane historie polskich malarek w legendarnej dzielnicy Paryża. W Warszawie i Krakowie nie tylko zabraniano im portretowania nagich modeli, ale nawet malowania obrazów historycznych. Ówcześni artyści – z Matejką na czele – uważali, że malarstwo jest wbrew naturze kobiety. Najodważniejsze wsiadały więc w pociąg do Paryża, by tam uczyć się, rozwijać i spełniać marzenia o karierze. W dzielnicy Montparnasse, stolicy artystycznego świata, żyło blisko dwieście Polek-artystek. Malowały, ale i kochały, przeżywały życiowe dramaty i uniesienia, nierzadko przymierając głodem. Ciężko pracowały, nie godząc się na wykluczenie ze świata sztuki.

Anna Bilińska-Bohdanowicz, jako pierwsza polska malarka cieszyła się międzynarodową karierą; Alicja Halicka, ukrywająca swą twórczość przed mężem, znanym malarzem, stała się cenioną kobietą-kubistką; obrazy Meli Muter, przyjaciółki Władysława Reymonta i R.M Rilkego, ulubionej portrecistki paryskich elit międzywojnia, zmarłej w nędzy i zapomnieniu, dziś poszukiwanie są przez muzea i kolekcjonerów na całym świecie.

Żyły wreszcie jak chciały. Maria Dulębianka, propagatorka równouprawnienia kobiet, została partnerka życiową Marii Konopnickiej. Aniela Pająkówna utrzymywała ojca jej córki, Stanisława Przybyszewskiego, niewiernego kochanka. Irena Reno, bezpruderyjna, umiejąca cieszyć się życiem, nie bała się żyć w trójkącie z dwoma mężczyznami. Sylwia Zientek dotarła do unikalnych, często nigdy niepublikowanych materiałów, na których oparła tę napisaną z pasją i miłością książkę. Jej tłem są niezwykle burzliwe czasy: od zaborów, przez trudy wojny 1914-1918, szaleństwo lat 20., niepokój lat 30., tragedię II wojny światowej.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: książkowe