Wygraj egzemplarze komiksu „Trawka. Jak zdelegalizowano marihuanę” Boxa Browna [ZAKOŃCZONY]

20 kwietnia 2020


Dziś na świecie obchodzony jest Dzień Marihuany. W związku z tym ruszamy z konkursem, w którym możecie wygrać egzemplarze publikacji „Trawka. Jak zdelegalizowano marihuanę” Boxa Browna, ufundowane przez Wydawnictwo Marginesy.

Do rozdania mamy trzy egzemplarze komiksu, który opowiada o zawiłych losach jednej z najpopularniejszych używek na świecie, która w wielu krajach nadal jest zakazana. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na dwa poniższe pytania.

Pytania konkursowe brzmią następująco: (1) Od kiedy można w Polsce stosować marihuanę do celów medycznych? Podaj miesiąc i rok wejścia w życia stosownej ustawy. (2) Które państwo na świecie jako pierwsze zalegalizowało uprawę, handel i zażywanie marihuany?

?
Konkurs rozstrzygnięty. Prawidłowe odpowiedzi brzmią: (1) listopad 2017 lub styczeń 2019 (ustawa legalizująca w Polsce marihuanę do celów medycznych weszła w życie w listopadzie 2017 roku, ale jeśli ktoś podał tę drugą datę, to również uznaliśmy odpowiedź, bo właśnie od wtedy konopie medyczne są faktycznie dostępne na rynku), (2) Urugwaj.

Egzemplarze komiksu „Trawka” otrzymują:

Dawid Świeży,
Krystyna Mrozowska,
Michał Gawłowski.

Nagrody zostaną wysłane w ciągu ok. 1-2 tygodni.
?

Odpowiedzi przesyłajcie na adres mailowy redakcji: konkursy.booklips@gmail.com z dopiskiem w temacie „Box Brown ? Trawka. Jak zdelegalizowano marihuanę”.
Zakończenie konkursu w sobotę, 2 maja, o godzinie 23:59.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez redakcję spośród prawidłowo udzielonych odpowiedzi.

Nie zapomnijcie podać nam swojego imienia, nazwiska i numeru telefonu. Udział w konkursie i przesłanie swoich danych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

Uwaga! Zgłoszenie konkursowe musi zawierać poniższą formułę:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych zgodnie z polityką prywatności strony i regulaminem konkursu”.

Opis: Opowieść o jednej z najbardziej zmitologizowanych używek w historii ludzkiej cywilizacji. Towarzyszyła ludzkości od zarania dziejów jako święty element religijnych rytuałów, lekarstwo, środek odurzający albo wprowadzający w bitewny szał.

W 1519 roku na amerykański kontynent przywieźli ją konkwistadorzy, m.in. Hernan Cortés, którzy korzystając z żyznej gleby i dobrych warunków zakładali jej plantację, by plony sprzedawać z dużym zyskiem w Europie. Lokalna ludność, szczególnie z terenów dzisiejszego Meksyku, zaczęła ją jednak stosować jako używkę pozwalającą przyjemnie spędzać czas.

Gdy na początku XX wieku Meksykanie w poszukiwaniu pracy nielegalnie emigrowali do Stanów Zjednoczonych zabierali ze sobą trawkę, którą dzielili się z wykonującymi podobnie niewolnicze prace Afroamerykanami. Nie potrzeba było wiele czasu, by amerykańscy prawodawcy powiązali używkę z etnicznymi mniejszościami i tym samym uznali ją za równie niebezpieczną dla zdrowej społecznej tkanki, co one.

W opartym na faktach komiksie Box Brown przedstawia historię trawki i pokazuje, dlaczego w wielu miejscach na całym świecie stała się ona wrogiem publicznym.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: książkowe