Wygraj egzemplarze „Kolei podziemnej” Colsona Whiteheada z autografem pisarza! [ZAKOŃCZONY]

13 grudnia 2017


Mamy dla was nie lada gratkę od wydawnictwa Albatros. Przygotowaliśmy konkurs, w którym możecie wygrać egzemplarze powieści „Kolej podziemna” Colsona Whiteheada z autografem pisarza!

Do rozdania mamy trzy egzemplarze powieści, która zdobyła w minionym roku prawie wszystkie najważniejsze nagrody literackie w świecie anglojęzycznym, z Pulitzerem i National Book Award na czele. Pisarz gościł w grudniu w Polsce i wtedy podpisał dla naszych czytelników książki. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na poniższe pytanie.

Pytanie konkursowe brzmi następująco: „Kolej podziemna” jest jedną z niewielu powieści, którym udało się zdobyć jednocześnie Pulitzera i National Book Award. Które książki dostąpiły podobnego wyróżnienia wcześniej? Podaj tytuły tych dzieł oraz nazwiska autorów.

Odpowiedzi przesyłajcie na adres mailowy redakcji: konkursy.booklips@gmail.com z dopiskiem w temacie „Kolej podziemna Colsona Whiteheada”.
Zakończenie konkursu w niedzielę, 24 grudnia, o godzinie 23:59.

?
Konkurs rozstrzygnięty. Zależało nam głównie na powieściach, dlatego prawidłowa odpowiedź powinna zawierać: „Przypowieść” Williama Faulknera, „Fachmana” Bernarda Malamuda, „Jesteś bogaty, Króliku” Johna Updike’a, „Kolor purpury” Alice Walker i „Kroniki portowe” E. Annie Proulx. Ale jeśli ktoś wymienił dodatko zbiory opowiadań lub tomy poetyckie, to jego odpowiedź jak najbardziej została uwzględniona.

Egzemplarze powieści „Kolej podziemna” z autografem pisarza otrzymają:

Katarzyna Greń,
Mariusz Szlom,
Szczepan Matyjasek.

Nagrody wyślemy pocztą w ciągu ok. 2-3 tygodni.
?

Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez redakcję spośród prawidłowo udzielonych odpowiedzi.

Uwaga! Nie zapomnijcie podać nam swoich danych (imię, nazwisko, adres, numer telefonu) ? będą nam potrzebne do wysłania nagrody i nie zostaną użyte w żadnym innym celu (po zakończeniu konkursu wszelkie dane są kasowane).

Udział w konkursie i przesłanie swoich danych osobowych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

Colson Whitehead „Kolej podziemna”

Opis: „Kolej podziemna” to baśń o wolności i sile ducha, niezwykła mieszanka dokumentalnej prawdy i najbardziej wymyślnej fikcji. Powieść pełna niespodzianek, radości i trwogi ? wielka uczta dla każdego czytelnika.

Cora jest niewolnicą w trzecim pokoleniu na plantacji bawełny w stanie Georgia i należy do najniższej kasty. Jej życie nie jest łatwe, a będzie jeszcze gorzej, bo lada moment z dziecka stanie się kobietą. Kiedy Ceasar, przybyły z Wirginni najświeższy nabytek plantatorów, opowiada jej o podziemnej kolei, oboje decydują się zaryzykować ucieczkę. Po piętach depcze im pościg, a schwytanie oznacza los gorszy od śmierci…

Tytułowa kolej podziemna to określenie stworzonej przez abolicjonistów sieci przerzutowej zbiegłych czarnych niewolników z południowych stanów Ameryki głównie na północ do Kanady, a także do Meksyku. Na ten skomplikowany system ucieczkowy składały się drogi, tunele, szlaki, bezpieczne kryjówki, ale też ludzie – przewodnicy, sponsorzy, zarówno organizacje, jak i społeczności. Nazewnictwo kolejowe tworzyło tajny kod, jakim posługiwali się uciekinierzy i abolicjoniści. Do sekretnego języka dochodził też system tajnych znaków graficznych. Kolej podziemna jednoczyła czarnych i białych w walce o wolność, godność i prawa człowieka.

Whitehead odsłania przed czytelnikami tajniki systemu przerzutowo-ratunkowego dla zbiegłych niewolników, odtwarzając jego misterną konstrukcję i ucieczkowe szlaki. Ale w jego powieści ten organizacyjny majstersztyk, pozwalający zbiegłym niewolnikom odnaleźć wolność na północy, zyskuje także metaforyczny wymiar. Cora, niczym mityczny Odyseusz lub swiftowski Guliwer, odwiedza w swojej podróży kolejne krainy, z których każda przeraża i zadziwia bardziej niż poprzednia. Poszukuje bezpiecznej przyszłości, ale też rozprawia się z przeszłością, która wciąż jest dla niej więzieniem. Poznając samą siebie, dowiaduje się sporo o ludzkości jako takiej.

Tematy: , , , ,

Kategoria: książkowe